Новини

Оподаткування заробітчан: до 1 травня потрібно задекларувати доходи

19.04.2021 / 10:40

На запитання громадян відповідає начальник ГУ ДПС у Волинській області Світлана САВЧУК.

– Чи є різниця в оподаткуванні заробітчан, які працюють за кордоном офіційно, та тих, хто трудиться у тіні?

Сплачувати податки в Україні – це обов’язок усіх громадян, незалежно від того, де вони отримують доходи. Але, якщо людина працювала у країні, в якій діють аналогічні ставки оподаткування доходів фізичних осіб з Україною, то, сплативши податки за кордоном, сплачувати їх у нас не потрібно! На сьогодні це податок на доходи фізичних осіб (ПДФО) за ставкою 18 % та військовий збір за ставкою 1,5 %. Якщо за кордоном розмір податків менший, то в Україні доведеться сплатити різницю, якщо такий же – то нічого. Але декларацію про майновий стан і доходи подавати обов’язково, – наголошує Світлана Савчук. – Якщо ж громадянин працював за кордоном не офіційно та не має довідки про отримані доходи, то це не звільняє його від відповідальності задекларувати доходи в Україні. Хто цього не робить, тому загрожує адміністративна відповідальність.

– Які саме документи слід подавати для звітності?

Як правило, досить подання декларації про отримані за кордоном доходи із офіційною довідкою з-за кордону. Це дозволяє нашим фахівцям проаналізувати визначити суму ПДФО і військового збору до сплати на підставі норм Податкового кодексу та міждержавних угод про уникнення подвійного оподаткування.

– До 1 травня залишилося зовсім мало часу. Скільки волинян уже задекларували свої доходи, отримані за кордоном?

На сьогодні відзвітувалися трохи менше 200 волинян про отримані торік іноземні доходи. Вони задекларували близько 11 млн. грн закордонних доходів. Серед них є мільйонер, котрий зазначив у декларації 5,3 млн. грн  іноземних доходів і задекларував до сплати 1 млн. грн податків.

– Якщо людина справно сплатила податок із такого доходу, чи вона може розраховувати на зарахування в Україні стажу за це період?

Ні, декларування доходів не передбачає права на отримання страхового стажу, оскільки страховий стаж розраховується, залежно від сплаченого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування працедавцем за найманого працівника або ж добровільно – громадянином.