Новини

Підтримка бізнесу під час локдауну: що пропонують депутати?

22.04.2021 / 11:20

На засіданні, яке відбулося 21 квітня у режимі відеоконференції, були обговорені проблеми, з якими стикається бізнес під час чергової хвилі жорстких карантинних обмежень, а також заходи для його підтримки, запропоновані у проекті Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо надання допомоги застрахованим особам та підтримки бізнесу на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів» (№ 5346).

У заході взяли участь народні депутати, представники Міністерства фінансів, Державної податкової служби, бізнес-асоціацій, профільних об’єднань, експерти.

Представляючи законопроект № 5346, одна із його авторів, народний депутат Кіра Рудик зазначила, що у 2020 році держава надавала деяку підтримку бізнесу, який страждає від обмежувальних заходів, пов’язаних із пандемією COVID-19, однак дія більшості заходів закінчилася минулого року.

За її словами, законопроєктом пропонується:

1) звільнити від сплати єдиного соціального внеску (ЄСВ) роботодавців, фізичних осіб підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, робота яких тимчасово зупинена внаслідок запровадження на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці додаткових обмежувальних протиепідемічних заходів;

2) встановити мораторій на проведення документальних та фактичних планових податкових перевірок;

3) надати органам місцевого самоврядування право у 2021 році, у разі потреби, зменшувати ставки місцевих податків і зборів;

4) розширити  до перших п’яти кількість заявлених за КВЕД видів діяльності фізичних осіб – підприємців для отримання одноразової допомоги при зупиненні їх діяльності через впровадження карантинних обмежень.

Також пропонується зобов'язати Кабінет Міністрів розробити та подати до Верховної Ради проект Закону про запровадження податку на виведений капітал.

Народний депутат Ніна Южаніна висловилася за комплексний підхід до надання допомоги підприємцям і фізичним особам, які постраждали в результаті поширення коронавірусної хвороби і представила альтернативний проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо надання допомоги застрахованим особам, підтримки платникам податків та закладам охорони здоров’я на період здійснення обмежувальних протиепідемічних заходів» (№ 5346-1). За її словами, він містить як заходи, запропоновані в основному проекті, так і ряд додаткових інструментів, пов’язаних із створенням умов для підтримки медичної сфери бізнесом.

Зокрема, це: продовження до кінця 2021 року особливого порядку оподаткування податком на прибуток підприємств добровільної передачі лікарських засобів для надання медичної допомоги хворим, дезінфекційних засобів, медичного обладнання, засобів індивідуального захисту закладам охорони здоров’я з метою запобігання поширенню на території України COVID-19; податкова знижка на витрати фізичної особи на придбання лікарських засобів, дезінфекційних засобів, медичного обладнання тощо, які добровільно передані закладам охорони здоров’я з метою протидії коронавірусній хворобі; розширення переліку витрат, які можуть бути включені до податкової знижки з ПДФО, витратами на діагностику, тестування та лікування коронавірусної хвороби COVID-19, вакцинування для профілактики коронавірусної хвороби, а також витратами на страхування на випадок захворювання COVID-19.

Під час обговорення усі представники бізнесу підтримали запропоновані у законопроектах заходи, а також запропонували додаткові законодавчі кроки, необхідні на час карантинних обмежень та для відновлення економіки після пандемії.

Зокрема, наголошувалося на необхідності підтримки державою не тільки малого, а й середнього та великого бізнесу, який також несе втрати в результаті обмежень.

Підчас круглого столу йшлося про необхідність вирішення питання врахування страхового стажу, у разі звільнення від ЄСВ.

У виступах піднімалося питання щодо віднесення місцевих карантинних обмежень до форс-мажорних, оскільки наразі форс-мажорними обставинами вважається лише загальноукраїнський локдаун.

Учасники обговорення окремо зупинилися на необхідності, не лише разових підтримок бізнесу, а реформування системи оподаткування, зокрема зниження навантаження на фонд оплати праці.

Представники бізнесових асоціацій підняли низьку проблемних питань, пов’язаних із карантинними обмеженнями, запровадженими місцевою владою, серед яких, транспортні обмеження, заборона роботи відкритих майданчиків закладів харчування і ринків тощо.

Представники Міністерства фінансів і Державної податкової служби підтримали основні положення законопроекту № 5346, а також висловили свої зауваження. Зокрема, вони не підтримують повну заборону планових податкових перевірок.

Підбиваючи підсумки круглого столу, народний депутат Ярослав Железняк звернувся до учасників з проханням надсилати свої пропозиції і запевнив, що вони будуть опрацьовані і внесені до законопроекту № 5346, або в інші законодавчі ініціативи.