Новини

Судова практика: установлення судом неправильності чи хибності рішень або дій митних органів, які зумовили помилкову та/або надмірну сплату антидемпінгового мита, є підставою для повернення таких платежів декларанту з дотриманням визначеної законом процедури

29.04.2021 / 12:00

Контролюючий орган відмовив платнику податків у поверненні помилково та/або надміру сплаченої суми митних платежів (антидемпінгового мита), зазначивши, що при митному оформленні імпортованого товару в графі 31 митних декларацій відомості щодо належності/неналежності задекларованого товару до арматури, катанки чи круга (сортового прокату) були відсутні, тому сума антидемпінгового мита не є помилково або надміру сплаченою, а отже, поверненню не підлягає. Платник податків посилався на те, що товар, який належить до сортового прокату, не є арматурою чи катанкою і відповідно не є об’єктом застосування антидемпінгових заходів, а тому не підпадає під дію Рішення міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі про застосування остаточних антидемпінгових заходів.

Верховний Суд наголошує, що для визначення відповідності об’єкту застосування антидемпінгових заходів до спірного товару (операції з імпорту) необхідна одночасна наявність таких умов, як установлення походження товару, відповідність такого товару опису, передбаченому рішенням щодо застосування антидемпінгових заходів, а також можливість класифікації товару за переліком кодів УКТ ЗЕД, визначеним таким рішенням. Обов’язковою умовою для здійснення повернення сум грошового зобов’язання є подання платником податків заяви про таке повернення протягом 1095 днів від дня виникнення помилково та/або надміру сплаченої суми.

При визнанні судом дій митних органів протиправними та зобов’язанні вчинити дії відповідно до вимог митного законодавства та коли в рішенні суду буде констатована неправильність чи хибність рішень чи дій митних органів, які зумовили (призвели, потягли) помилкову та/або надмірну сплату сум митних платежів, ці платежі повертаються декларанту в порядку та на умовах, установлених у ст. 301 МКУ, ст. 43 ПКУ, ст. 45 БКУ, з дотриманням процедури, врегульованої Порядком повернення авансових платежів (передоплати) і помилково та/або надміру сплачених сум митних платежів, затвердженим наказом Мінфіну від 18.07.2017 р. № 643.

/Постанова ВС від 18.03.2021 р. у справі № 200/10028/19-а/