Новини

РРО: податківці відповідають на актуальні запитання суб'єктів господарювання

06.05.2021 / 12:30

Головне управління ДПС у Рівненській області відповідає на запитання платників.

Підприємства та ФОП реалізують підакцизні товари, чи треба РРО? 

При торгівлі підакцизними товарами (в т.ч. спиртними напоями, в число яких входить й пиво) застосування РРО є обов'язковим, незалежно від обороту і організаційної форми. 

РРО необхідний в тому числі для оформлення ліцензії на продаж алкогольних напоїв.

Підприємець планує обрати другу групу єдиного податку. Чи потрібно буде застосовувати касовий апарат? 

Використання РРО підприємцями-платниками єдиного податку відтерміновано до 1 січня 2022 року. 

Проте є виключення для обов’язкового застосування РРО та/або програмного РРО для платників єдиного податку другої-четвертої груп (фізичних осіб-підприємців), які здійснюють: 

  • реалізацію технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту; 
  • реалізацію лікарських засобів, виробів медичного призначення та надання платних послуг у сфері охорони здоров’я; 
  • реалізацію ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння. 

Якщо не видано фіскальний чек, яку штрафну санкцію очікувати продавцю товарів? 

Згідно із п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачена штрафна санкція за порушення, вчинене вперше, у розмірі 10 відсотків вартості проданих з порушеннями товарів (робіт, послуг). 

Дана штрафна санкція у такому розмірі тимчасово передбачена до 1 січня 2022 року відповідно до п. 11 розділу ІІ Прикінцевих положень зазначеного закону. Отже, якщо споживачеві не видано розрахунковий документ (чек) наприклад, на суму 100 грн., то штрафна санкція застосовується в сумі 10 грн. (100 х 10 % = 10). 

Якщо при перевірці буде встановлено, що продано через програмний РРО підакцизний товар без режиму програмування із зазначенням коду товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД. В якій сумі буде застосовано штраф? 

Штрафна санкція застосовується у розмірі триста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян – 5 100 грн. (п. 11 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»).

Чи необхідно застосовувати РРО при торгівлі на ринку? 

Відповідно до законодавчих новацій платники єдиного податку, що належать до 1 групи, РРО у своїй діяльності не застосовують. 

Але, якщо фізична особа-підприємець здійснює роздрібний продаж товарів в магазинах та об’єктах ресторанного господарства, які розташовані на території ринку, то така особа не може бути платником єдиного податку першої групи, та відповідно зобов’язана застосувати РРО в залежності від обраної системи оподаткування та виду здійснюваної діяльності.