Новини

Судова практика: коефіцієнт характеризує функціональне використання земельної ділянки та має вирішальне значення для встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що в свою чергу має вплив на розмір орендної плати

19.05.2021 / 14:00

Верховний Суд визнає, що для реалізації контролюючим органом повноважень щодо адмініструванням земельного податку законодавством встановлено порядок та способи отримання необхідних відомостей для здійснення відповідних функцій, зокрема щодо площі земельної ділянки, нормативно-грошової оцінки, коефіцієнтів.

Але, як вбачається з доводів касаційної скарги, скаржник справді неодноразово повідомляв суд про безпідставну зміну коду цільового призначення земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта за 2017, 2018 роки, що має значення для визначення нормативної грошової оцінки земельної ділянки. Проте суд апеляційної інстанції не надав вмотивованої оцінки вказаному та не звернув на це уваги.

Відтак суд апеляційної інстанції не досліджував питання правомірності нарахування податковим органом самого податкового зобов’язання за 2017, 2018 роки, визначеного в спірних податкових повідомленнях-рішеннях, зокрема не було досліджено та встановлено дійсний розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а також зміни коду цільового використання, вказаного у договорі та витязі нормативної грошової оцінки земельної ділянки, в контексті укладеного договору оренди землі з урахуванням змін до договору у спірному періоді. Так само не було звернуто уваги на різницю відповідного коефіцієнта нормативної грошової оцінки земель по періодах, що має вирішальне значення для правильного вирішення справи.

Наведений коефіцієнт є таким, що характеризує функціональне використання земельної ділянки та має вирішальне значення для встановлення нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що в свою чергу має вплив на розмір орендної плати, а тому вважати його таким, що не впливає на правомірність нарахування відповідачем податкового зобов’язання, є помилковим.

Судом апеляційної інстанції не надано також належного правового обґрунтування висновкам суду першої інстанції щодо того, що податковий орган, який не є суб’єктом цивільно-правових відносин у цій справі, прийнявши оскаржувані податкові повідомлення-рішення, фактично змінив умови договору в частині визначення збільшення розміру орендної плати шляхом застосування іншого коду цільового використання землі, що в свою чергу є порушенням норм матеріального права та умов договору. Таким чином, у разі зміни коду цільового використання землі є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати шляхом внесення відповідних змін до договорів оренди землі його учасниками.

/Постанова ВС від 05.04.2021 р. у справі № 160/12505/19/