Новини

Ухилення від сплати податків: Бізнес-омбудсмен звітує про скарги підприємців

24.05.2021 / 14:35

У січні — березні 2021 року Рада бізнес-омбудсмена отримала від бізнесу 425 скарг на порушення держорганів, що на 6 % менше проти IV кварталу 2020 року. Водночас кількість завершених установою розслідувань була на 10 % вищою проти IV кварталу 2020 року. За сприяння РБО підприємцям вдалося повернути та заощадити 126 млн грн. Серед скаржників, які заповнили форму зворотного зв’язку, 97 % були задоволені співпрацею з цим органом.

Невиконання судових рішень з реєстрації податкових накладних вперше за роки роботи РБО стало найбільш розповсюдженим предметом — у звітному періоді надійшло 56 таких звернень. У лютому 2021 року установа видала системний звіт, який містить 26 рекомендацій державним органам щодо вирішення цієї проблеми. Оскарження результатів податкових перевірок стало другим найбільш розповсюдженим предметом звернень бізнесу (49 скарг). Це пов’язано з фактичним скасуванням мораторію на податкові перевірки юридичних осіб. На включення до переліків ризикових платників податків скаржилися 27 разів.

«У звітному кварталі бізнес більше скаржився на безпідставно відкриті кримінальні провадження за ухилення від сплати податків. Щоб вирішити цю проблему, Рада бізнес-омбудсмена системно рекомендує державним органам припинити кримінальне переслідування за ухилення від сплати податків до остаточного узгодження податкових зобов’язань. Раніше, відповідно до рекомендацій РБО, було підвищено пороговий розмір фактичного ненадходження до бюджету податків, починаючи з якого діяння вважається злочином. Ми також неодноразово наголошували на необхідності створення нового органу, що здійснюватиме розслідування економічних та податкових злочинів — багато наших рекомендації наразі враховано в законі про Бюро економічної безпеки України», — зазначив бізнес-омбудсмен Марчін Свєнчіцький.

Надійшло більше скарг на дії Національної поліції, органів Прокуратури, митниці та державних підприємств. Кількість звернень щодо Національної поліції майже подвоїлася порівняно з IV кварталом 2020 року та I кварталом 2020 року, зокрема, через скарги на процесуальні зловживання та бездіяльність Нацполіції. Підприємці також більше скаржилися на процесуальні зловживання прокурорів: +120 % проти IV кварталу 2020 року та +22 % проти I кварталу 2020 року. Порівняно з IV кварталом 2020 року та I кварталом 2020 року підприємці більше скаржилися на дії державних регуляторів: серед іншого зросла кількість звернень щодо ДАБІ та Держгеокадастру.

Комітет ВРУ з питань економічного розвитку рекомендував до розгляду у першому читанні на пленарному засіданні ВРУ нову редакцію законопроєкту про установу бізнес-омбудсмена, яка враховує зауваження Головного науково-експертного управління ВРУ та депутатів. Зокрема, у документі уточнено умови співпраці з державними органами: установа не складатиме адмінпротоколи щодо держслужбовців, які не співпрацюють з РБО; доступ до службової інформації надаватиметься лише у межах розслідуваних справ; як і зараз, РБО видаватиме держорганам аргументовані рекомендації, а не накази.

Звіт за перший квартал 2021 року доступний за посиланням.

За матеріалами
Ради бізнес-омбудсмена