Новини

Плата за землю: запитання – відповіді

01.06.2021 / 13:29
Плата за землю:  запитання – відповіді

Олена ІВАНИЦЬКА, головний державний ревізор-інспектор відділу методології ресурсних платежів, рентної плати та місцевих податків і зборів з юридичних осіб Управління адміністрування ресурсних платежів, рентної плати та місцевих податків і зборів з юридичних осіб Департаменту адміністрування податків ДПС України


Використання земель не внесених до Держземкадастру: чи є такі землі об’єктом оподаткування земельним податком?

Чи справляється земельний податок за не внесені до Державного земельного кадастру земельні ділянки, на яких розташовані об’єкти нерухомого майна, право власності щодо яких оформлено відповідно до норм чинного законодавства України?

Під час встановлення податків обов’язково визначаються їх основні елементи: платник податків, об’єкт оподаткування, база оподаткування, ставка податку, порядок обчислення податку, податковий період та інші обов’язкові елементи, визначені ст. 7 ПКУ

Формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об’єкта цивільних прав. Тобто до цивільно-правових ознак земельних ділянок належать, зокрема, об’єкт оподаткування (його площа), внесення інформації до Кадастру (ст. 791 ЗКУ).

Згідно з рішенням КСУ від 22.09.2005 р. № 5-рп/2005 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст. 92, п. 6 розділу X «Перехідні положення» ЗКУ (справа про постійне користування земельними ділянками) речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 01.01.2013 р., визнаються дійсними, якщо:

  •  реєстрація таких прав була проведена відповідно до раніше чинного законодавства (частина третя ст. 3 Закону України від 01.07.2004 р. № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень»); 
  • документи, якими було посвідчено право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, видані до набрання чинності цим Законом, є дійсними (п. 10 розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр»); 
  • стаття  92 ЗКУ у редакції 2001 року не обмежує і не скасовує право постійного користування земельними ділянками, набуте особами
    в установлених законодавством випадках станом на 01.01.2002 р.  (п. 2.7 постанови пленуму ВГСУ від 17.05.2011 р.  № 6); 
  • право користування земельною ділянкою не втрачається внаслідок його непереоформлення підприємством, а зберігається за ним до приведення прав та обов’язків щодо такої земельної ділянки у відповідність до вимог чинного законодавства (постанова ВСУ від 26.09.2011 р.  у справі № 6-14цс11, постанова ВГСУ від 17.03.2015 р. у справі № 924/1180/14).

Таким чином, земельні ділянки, що перебувають у постійному користуванні та речові права щодо яких виникли до 01.01.2013 р., проте право користування ними не переоформлено або не приведено у відповідність до вимог чинного законодавства, у тому числі якщо на таких земельних ділянках розташовані об’єкти нерухомого майна, право власності щодо яких оформлено відповідно до норм чинного законодавства України, ...

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання