Новини

Будинок, квартира чи два в одному: податкові особливості національного будівництва ІІ

01.06.2021 / 15:30

Антон ПОЛЯНИЧКО,
адвокат, радник АО «ЛНМ»

В попередньому матеріалі було  розглянуто найпоширеніший спосіб мінімізації податків забудовниками, які споруджують об'єкти незначного ступеню складності. Але ж не всі займаються малоповерховою забудовою! Деяким серйозним забудовникам, які займаються зведенням багатоповерхових хмарочосів, так само потрібно економити. Не все ж за рахунок якості будівництва... Трохи можна знизити витрати і за рахунок податків.

Наприклад, ПДВ на вартість новозбудованого житла. Якщо додавати його до справжньої вартості квартири, яка передається кінцевому покупцеві, як у теорії вимагає закон, вийде надто багато податку.

Набагато простіше занизити базу оподаткування ПДВ, передавши квартиру спочатку від компанії-забудовника на підконтрольного такому забудовникові окремого суб'єкта господарювання за нижчою ціною, а вже цей суб'єкт передаватиме квартиру кінцевому покупцеві за остаточною вартістю. А якщо в ланцюгу таких перепродажів виступатиме інвестиційний фонд, або ж інвестиційна компанія, яка керує активами інституту спільного інвестування, можна заразом і податок на прибуток можна зекономити. Відразу застерігаємо, що питання економії податку на прибуток із використанням забудовниками "партнерських" інвестиційних фондів - це тема, варта окремої розмови. Зараз - лише про ПДВ.

Проте тут постає проблема - інвестиційна компанія, як правило, не є платником ПДВ, адже здебільшого працює з фінансовими активами, що не є об'єктом цього податку.


Головне - вміти читати закон

Але цю проблему, як виявилося, дуже легко подолати, і допомагає тут забудовникам "правильне" тлумачення норм чинного податкового законодавства.

В нагоді забудовникам став зміст підпункту 197.1.14 пункту 197.1 статті 197 ПКУ.

Ця норма звільняє від оподаткування ПДВ операції з постачання житла (об'єктів житлового фонду), крім їх першого постачання.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання