Новини

Майно не відображено в «нульовій декларації»: яка доля чекає на доходи від подальшого його продажу?

22.06.2021 / 12:00
Майно  не відображено в «нульовій декларації»: яка доля чекає на доходи від подальшого його продажу?

Антон ПОЛЯНИЧКО, адвокат, радник АО «ЛНМ»
 
ТОЧКА ЗОРУ
 
Доходи, отримані в подальшому від продажу нерухомості та іншого майна, що не було відображено в так званій «нульовій декларації», можуть бути поставлені поза законом згідно з «майбутнім» законодавством.  Про це у своєму відео на Телеграм-каналі заявив Голова комітету ВР з питань фінансів, податкової та митної політики (дивіться з 1:55 і особливо з 2:20).

За його словами, якщо особа має у власності нерухомість понад установлені ліміти «безумовного амністування» і не подала одноразову декларацію, то ревізію законності набуття такого майна держава не проводитиме. Проте, якщо в подальшому таке майно буде відчужено і особа отримає за нього кошти, із розпорядженням такими коштами можуть виникнути проблеми, як стверджує пан Гетьманцев.

Отже, потроху випливають деталі майбутнього посилення контролю над оподаткуванням фізичних осіб, яке заплановано розробити впродовж дев’яти місяців після набрання чинності новоспеченим законодавством про податкову амністію.

Як можна припустити з висловлювань ідеолога одноразового декларування, влада має наміри розглядати будь-які кошти, набуті від продажу належного громадянам і незадекларованого під час амністії майна, як такі, що отримані з ухиленням від сплати податків.

Єдиний спосіб уникнути цього - подати одноразову декларацію і сплатити державі данину в 5%.
При цьому не матиме значення, чи відповідні активи набуті за рахунок оподаткованих доходів або що минули строки давності нарахування податків.

Наприклад, якщо особа придбала квартиру площею понад 120 кв. м у 90-ті чи нульові роки, і продаватиме її після впровадження «майбутнього» законодавства, то її доходи від продажу такої квартири будуть вважатися незадекларованими із відповідними наслідками. Якими саме - Голова комітету поки мовчить. Та не важко здогадатися, що держава в таких випадках намагатиметься стягнути податки за повною ставкою.

Ось який цікавий спосіб «обійти» обмеження, передбачені строками давності нарахування податків і конституційною забороною зворотної дії законів, винайшли представники влади: наявне у громадян майно не чіпатимуть, але майбутні доходи від нього (формально отримані вже на момент дії «майбутнього» законодавства) розглядатимуть як неоподатковані і законно не підтверджені.

Ймовірно саме для цього в нинішньому законодавстві про амністію передбачено ліміти законного майна для всіх, хто не подав одноразову декларацію.

Зверніть увагу на те, що навіть зараз у переважній більшості випадків банки та інші суб’єкти первинного фінансового моніторингу сприймають як законні кошти, які отримані від продажу раніше набутого майна.


Від редакції: про податкову амністію читай також тут, тут, туттуттут, тут і тут.