Новини

Частина нерухомості надається в оренду як фізичною особою, а інша — як ФОП: чи можна такому підприємцю бути «спрощенцем»?

24.06.2021 / 14:00

ВІДПОВІДЬ

ФОП у разі надання в оренду частину нерухомого майна як фізична особа - не суб’єкт господарювання, а іншу частину як ФОП не має права застосовувати спрощену систему оподаткування. Така фізична особа може надавати нерухомість в оренду як ФОП за загальною системою оподаткування, або як фізична особа - не суб’єкт господарювання.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Нормами ПКУ  встановлено, що платниками єдиного податку першої - третьої груп не можуть бути фізичні особи - підприємці, які надають в оренду земельні ділянки, загальна площа яких перевищує 0,2 га, житлові приміщення та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 400 кв. м, нежитлові приміщення (споруди, будівлі) та/або їх частини, загальна площа яких перевищує 900 кв. м (п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ).

Водночас, Цивільний кодекс України встановлює, що власник має право використовувати своє майно для здійснення підприємницької діяльності, крім випадків, встановлених законом. Вказане положення також стосується використання майна, яке надається в оренду підприємцем на спрощеній системі оподаткування.

 Враховуючи викладене, якщо загальна площа кожного окремого виду майна, яке надається в оренду, не перевищує норми, встановлені п.п. 291.5.3 п. 291.5 ст. 291 ПКУ, то така ФОП, що здійснює діяльність з надання в оренду власної нерухомості, має право перебувати на спрощеній системі оподаткування.

При цьому, ФОП у разі надання в оренду частину нерухомого майна як фізична особа - не суб’єкт господарювання, а іншу частину як ФОП не має права застосовувати спрощену систему оподаткування.

Така фізична особа може надавати нерухомість в оренду як ФОП за загальною системою оподаткування, або як фізична особа - не суб’єкт господарювання.

 За матеріалами ГУ ДПС у Київській області