Новини

Google-ПДВ: старий податок для нового кола платників

01.07.2021 / 09:15
Google-ПДВ: старий податок  для нового кола платників

Олександр Бобошко, директор відділу міжнародного оподаткування, керівник IT сектору KPMG в Україні
Ніна Матвієнко, старша консультантка відділу міжнародного оподаткування KPMG в Україні

3 червня Верховна Рада ухвалила Закон України  «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо скасування оподаткування доходів, отриманих нерезидентами у вигляді виплати за виробництво та/або розповсюдження реклами, та удосконалення порядку оподаткування податком на додану вартість операцій з постачання нерезидентами електронних послуг фізичним особам».  На днях Президент України підписав цей Закон за № 1525-ІХ. Закон зобов’язує іноземні компанії, що надають електронні послуги в Україні, сплачувати 20% ПДВ.

Навіщо Україна вводить ПДВ на електронні послуги?

По-перше, діджиталізація світової економіки створила передумови для розширення випадків, коли нерезидент підлягає оподаткування в Україні, а відповідні механізми стягнення податку відсутні.

Дотепер єдиним механізмом врегулювання оподаткування діяльності нерезидентів в Україні була концепція постійного представництва. На сьогодні ця концепція не враховує тенденції до діджитацізації світової економіки, яка забезпечила можливості надання нерезидентами послуг в електронному вигляді у певних юрисдикціях незалежно від фактичної присутності там нерезидента.

По-друге, так званий reverse charge механізм, передбачений статтею 208 ПКУ, при отриманні послуг від нерезидента з місцем постачання в Україні, дозволяє нараховувати ПДВ в Україні лише особами, які зареєстровані платниками ПДВ на момент отримання таких послуг. Фізичні особи та ФОП на єдиному податку на сьогодні не «особами» для цілей ПДВ, але є активними споживачами електронних послуг від нерезидентів. Така ситуація призвела до унеможливлення ефективного справляння ПДВ.

В Європі для вирішення питання оподаткування ПДВ за місцем поставки (споживання) таких послуг було впроваджену спеціальну систему MOSS (Mini One Stop Shop), яка дозволяє нерезиденту декларувати та сплачувати ПДВ у країні споживання послуги без необхідності загальної ПДВ-реєстрації.

При цьому так званий digital (services) tax, який також поступово вводиться країнами Європи (зокрема, такі країни як Австрія, Бельгія, Чехія, Франція, Угорщина, Італія, Польща, Словенія, Іспанія та Великобританії запропонували, оголосили або вже запровадили певну форму податку на цифрові послуги), може мати форму прямого податку, тобто бути частиною податку на прибуток, або бути окремим непрямим податком, а тому не має ототожнюватися з ПДВ на електронні послуги, що вводиться сьогодні в Україні.

В цілому можливо резюмувати, що новий ПДВ на електронні послуги фактично є старим податком, який вводиться для нового кола платників, матиме новий інструментарій, порядок адміністрування, звітування та сплати, відмінний від стандартного ПДВ.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання