Новини

Нововідведені земельні ділянки: як заповнюється декларація з плати за землю за такі ділянки?

19.07.2021 / 09:50

ВІДПОВІДЬ

Якщо платник подає звітну(і) декларацію(ї) за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами, при цьому за кодом органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням таких земельних ділянок за КОАТУУ платником декларація(ї) не подавалася(ися)), то в звітній декларації(ях) заповнюється графа «починаючи з», в якій вказується число та місяць набуття права власності (користування) земельної ділянки.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки, а надалі такий витяг подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі. (п. 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – ПКУ)).

Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п. 286.3 ст. 286 ПКУ).

Звертаємо увагу платників на випадки, в яких при поданні податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) платник заповнює поле «починаючи з» або «з урахування уточнень з».

Відповідно до п. 286.4 ст. 286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.

У разі зміни протягом року об’єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.

Форма податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі – декларація), затверджена наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560 (далі – Наказ № 560), використовується платниками до 01.01.2018. Починаючи з 01.01.2018 запроваджується форма декларації, затверджена Наказом № 560 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 23.01.2017 № 9).

У разі подання декларації за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами заповнюється графа «починаючи з» декларації, де зазначається число та місяць.

У разі уточнення податкових зобов’язань заповнюється графа «з урахуванням уточнень з» декларації, де зазначається число та місяць.

При цьому порядковий номер податкового (звітного) місяця проставляється арабськими цифрами (для чисел з однієї цифри в першому полі проставляється «0»).

Отже, якщо платник подає звітну(і) декларацію(ї) за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами, при цьому за кодом органу місцевого самоврядування за місцезнаходженням таких земельних ділянок за КОАТУУ платником декларація(ї) не подавалася(ися)), то в звітній декларації(ях) заповнюється графа «починаючи з», в якій вказується число та місяць набуття права власності (користування) земельної ділянки.

Якщо платник податку на поточний рік подав звітну декларацію, то при отриманні права власності (користування) на іншу земельну ділянку у тому ж населеному пункті, зміні протягом року функціонального використання землі, розміру орендної плати, настання інших факторів, що впливають на розмір податкового зобов’язання з плати за землю чи виявленні помилок, такий платник має надати уточнюючу декларацію за місцезнаходженням земельної ділянки, в якій заповнює графу «з урахуванням уточнень з», тобто вказує число та місяць, коли відбулися зміни, що вплинули на розмір податкового зобов’язання.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП