Новини

Інтернет-послуги нерезидентів: як сплачувати ПДВ за новими правилами?

19.07.2021 / 17:20
Інтернет-послуги нерезидентів: як сплачувати ПДВ за новими правилами?

Експерти Baker Tilly

Україна приєдналася до числа країн, які зобов’язують нерезидентів сплачувати податок за надання цифрових послуг, який вже назвали  “податок на Google”. Як буде працювати новий механізм оподаткування на митній території України?

Якщо коротко охарактеризувати Закон України від 03.06.2021 року №1525-IX, то він зобов’язує іноземні компанії, які постачають електронні послуги фізичним особам в обсягах, що перевищують 1 млн грн на рік, зареєструватися платниками ПДВ за спрощеною процедурою та сплачувати цей податок до бюджету України.

В процесі обговорення цього Закону на етапах прийняття його ще називали “закон про податок на Google, YouTube, Facebook”. І сьогодні ми розглянемо основні нововведення Закону №1525.

Перш за все щодо оподаткування ПДВ послуг, що постачаються нерезидентами на митній території України, варто зазначити, що і до внесених змін в Україні діяла концепція оподаткування нерезидентів в Україні через механізм постійного представництва, оподаткування податком на репатріацію доходів нерезидента від реклами, оподаткування ПДВ окремих послуг, що постачаються нерезидентами на митній території України.

Проте, кожен з цих механізмів не враховує зміни сьогодення, як то надання електронних послуг, через які неможливо визнати наявність постійного представництва нерезидента в України. Або оподаткування ПДВ послуг, що надаються нерезидентами тільки на рівні суб’єктів господарювання, що не дозволяло оподатковувати  весь об’єм послуг, що надаються нерезидентами фізичним особам на митній території України.

То ж зміни до податкового законодавства були очікуваними, особливо, враховуючи той факт, що в багатьох країнах схожі механізми, хоча і з меншими ставками, працюють вже не один рік. Крім того, Законом №1525 вводиться не новий податок, а розширюється коло платників ПДВ та, відповідно, впроваджуються нові механізми оподаткування для таких нових платників.

Який же саме механізм оподаткування закладено Законом №1525, розглянемо коротко далі.

Які іноземні компанії стали платниками ПДВ?

Перелік платників ПДВ доповнено нерезидентами, які не мають постійного представництва та постачають на митній території України фізичним особам, у тому числі фізичним особам – підприємцям, не зареєстрованим платниками податку на додану вартість, електронні послуги.

Які електронні послуги стануть об’єктом нового ПДВ?

Доповненим  пунктом 14.1.565 ст.14 ПКУ введено поняття електронних послуг, до яких відносяться послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях.

Підпунктом 14.1.565 також наведений не вичерпний перелік таких послуг та перелік послуг, які не відносяться до електронних послуг з метою оподаткування.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання