Новини

Юрособа списала заборгованість по позиці у зв'язку зі смертю позичальника-фізособи: чи нараховується у такому разі ПДФО?

21.07.2021 / 16:38

ВІДПОВІДЬ

У разі списання юридичною особою заборгованості по позиці в зв’язку зі смертю фізичної особи – боржника, податок на доходи фізичних осіб на суму отриманих доходів нараховується на загальних підставах та перераховується податковим агентом з нарахованих на його користь доходів. У разі відсутності нарахованих доходів на користь такого платника податків або спадкоємців нарахований податок на доходи фізичних осіб сплаті не підлягає.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Згідно з п. 162.3 ст. 162 ПКУ у разі смерті платника податку або оголошення його судом померлим чи визнання безвісно відсутнім або втрати ним статусу резидента (за відсутності податкових зобов’язань як нерезидента згідно з ПКУ) податок за останній податковий період справляється з нарахованих на його користь доходів. Відповідно до цього останнім податковим періодом вважається період, який закінчується днем, на який відповідно припадає смерть такого платника податку, винесення такого судового рішення чи втрата ним статусу резидента. У разі відсутності нарахованих доходів податок сплаті не підлягає.

При цьому слід зазначити, що згідно з п. 99.1 ст. 99 ПКУ грошові зобов’язання фізичної особи у разі її смерті або оголошення судом померлою виконуються її спадкоємцями, які прийняли спадщину (крім держави), в межах вартості майна, що успадковується, та пропорційно частці у спадщині на дату її відкриття.

Отже, у разі списання юридичною особою заборгованості по позиці в зв’язку із смертю фізичної особи – боржника, податок на доходи фізичних осіб на суму отриманих доходів нараховується на загальних підставах та перераховується податковим агентом з нарахованих на його користь доходів. У разі відсутності нарахованих доходів на користь такого платника податків або спадкоємців нарахований податок на доходи фізичних осіб сплаті не підлягає.

За матеріалами ГУ ДПС у Харківській області