Новини

Відчуження нерухомого майна: яка юридична доля земельної ділянки?

26.07.2021 / 17:55
Відчуження нерухомого майна: яка юридична доля земельної ділянки?

Борис БІДІЙ, юрист
Юлія ГАНИЧ, аудитор


Як вже повідомлялося,  Верховною Радою прийнято за основу проєкт Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо одночасного переходу прав на земельну ділянку у зв’язку з переходом прав на об’єкт нерухомого майна, який на ній розташовано)» (№ 5248). Яким чином врегулювання моменту переходу права власності на нерухомість пов’язане з податками? Все просто: якщо питання переходу права на земельну ділянку залишається не вирішеним (наприклад, якщо сторони не передбачили це питання в договорі, а земельна ділянка на якій розташований об’єкт нерухомості не належить особі на праві власності) місцевий бюджет втрачає кошти (в складі податку на майно).

Чинне законодавство не повністю вирішує це питання. Принцип переходу права на землю встановлено у ст. 377 ЦКУ та ст. 120 ЗКУ, але, на практиці, спрацьовує він не завжди. Вказані норми встановлюють загальний принцип. Якщо земельна ділянка належить на праві власності відчужувачу нерухомості, то так воно і відбувається. А якщо відчужувач є орендарем або земельна ділянка взагалі не була сформована і сторони не доклали зусиль для оформлення земельних відносин, ситуація може залишатися невизначеною. 

Справа в тому, що для того, щоб виникли податкові відносини необхідна наявність всіх елементів податку (ст.7 ПКУ), зокрема, наявність платника податку, тобто, у нашому випадку особи, яка має правовий зв’язок із земельної ділянкою. Згідно з принципом, закладеним в ПКУ, особа визначається платником земельного податку з моменту внесення даних до Державного земельного кадастру (ст. 286 ПКУ), а орендної плати –  з моменту укладення договору оренди (ст. 288 ПКУ). Якщо, наприклад, договір оренди не був укладений (переукладений) з новим власником, то і підстав для сплати орендної плати немає: податок не виникає.

Врегулювати більш детально це питання покликаний  законопроєкт № 5248. А припинити використання земельних ділянок без оформлення документів повинні певні норми  законопроєкту №5600 (це окрема тема для розгляду).

Розберемося із різною юридичною долею земельної ділянки і нерухомого майна.

 

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання