Новини

Правовий режим «Дія Сіті»: Президент підписав базовий Закон

12.08.2021 / 09:20

Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» № 1667-ІХ, який парламент ухвалив 15 липня 2021 року.

Закон покликаний створити сприятливі умови для ведення інноваційного бізнесу в Україні, розбудови цифрової інфраструктури, залучення інвестицій і талановитих фахівців.

Для стимулювання розвитку цифрової економіки документ запроваджує правовий режим «Дія Сіті» та визначає організаційні, правові й фінансові засади його функціонування. Цей правовий режим передбачає спеціальні умови оподаткування, які будуть визначені Податковим кодексом України. Відповідний законопроект наразі опрацьовується у Верховній Раді на виконання завдань, визначених в Указі Президента № 371 «Про заходи щодо створення сприятливих умов для розвитку IT-індустрії в Україні».

Спеціальні умови оподаткування застосовуватимуться до компаній – резидентів «Дія Сіті». Стати таким резидентом може юридична особа, зареєстрована на території України, яка відповідає низці вимог, вказаних у документі. Статус резидента «Дія Сіті» надає уповноважений центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері цифрової економіки. Закон визначає питання, пов’язані з набуттям та втратою цього статусу.

Інформація про компанії, що мають або перебували у статусі резидента «Дія Сіті», міститься в електронному реєстрі «Дія Сіті», який є відкритим та оприлюднюється в мережі Інтернет.

Правовий режим «Дія Сіті» встановлюється на строк не менш ніж 25 років з дня внесення до реєстру запису про її першого резидента.

Також закон містить норми, пов’язані з тимчасовою непрацездатністю та соціальними гарантіями для гіг-спеціалістів, їхнім загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, а також правом інтелектуальної власності на об’єкт, створений у зв’язку з виконанням гіг-контракту.

Закон набирає чинності на наступний день після опублікування, крім пункту 9 частини четвертої статті 5 (віднесення діяльності постачальника послуг, пов’язаних з обігом віртуальних активів, до видів діяльності, здійснення яких стимулюється шляхом створення правового режиму «Дія Сіті»). Цей пункт набирає чинності через шість місяців з дня набрання чинності законом України, що визначає особливості правовідносин у сфері обігу віртуальних активів.

Довідково

Документ сприятиме розвитку продуктових ІТ-компаній та стартапів в Україні. Дія City дозволить Україні стати одним із найбільших світових IT-хабів. IT-галузь отримає змогу користуватися ефективними інструментами для побудови прозорої корпоративної структури компанії та залучення іноземних інвестицій, масштабування та капіталізації.

Закон запроваджує:

  • GIG-контракти — нову форму взаємодії з IT-фахівцями, що поєднує в собі переваги фрилансу та соціальні гарантії;
  • елементи англійського права для залучення інвестицій;
  • механізми для захисту інтелектуальної власності.

Базовим законом про Дія City визначаються загальні засади функціонування спецрежиму:

  • свобода діяльності;
  • невтручання держави;
  • презумпція правомірності діяльності резидентів;
  • стабільність;
  • формальний характер процедури набуття статусу резидента.

Вони поширюються не лише на резидентів Дія City, а й на всі ІТ-компанії.

Держава гарантує ІТ-індустрії незмінність умов Дія City протягом 25 років. Резидентами Дія City зможуть стати лише юридичні особи, зареєстровані за українським законодавством. Документом встановлений чіткий перелік кваліфікованих видів діяльності в межах спецрежиму.

Дія City запроваджується як альтернатива поточним умовам та діятиме паралельно з ними. Вступ до спецрежиму буде добровільним — закон містить норму про неприпустимість прямого чи опосередкованого примусу юридичних осіб до набуття статусу резидента Дія City. Спецрежим працюватиме за екстериторіальним принципом.

Очікуваний результат від запровадження Дія City — збільшення частки IT-галузі у ВВП країни до 10 %. Доходи галузі збільшаться до $16,5 млрд. Кількість робочих місць зросте з нинішніх 200 тисяч до 450 тисяч.