Новини

Основні засоби в житті підприємства: ідентифікуємо правильно

17.08.2021 / 09:01
Основні засоби в житті підприємства: ідентифікуємо правильно

Експерти White Consulting


На сьогодні складно уявити підприємство, яке не мало справу із основними засобами. Земля, офіс, обладнання комп’ютери, меблі… Цей список можна продовжувати і продовжувати. Ці об’єкти мають ряд спільних ознак, завдяки яких їх гордо йменують основними засобами. Критеріїв визнання об’єкта основним засобом у вітчизняних бухстандартах декілька. І багато в чому вони ідентичні із міжнародними стандартами. А от Податковий кодекс дещо інакше дивиться на такі об’єкти, хоча й прив’язується до бухобліку. Отже, як ідентифікувати основні засоби та які вони бувають – читайте далі.

Перш ніж підійти до визначення основних засобів, варто розуміти, для яких цілей відбувається така ідентифікація. Адже для цілей бухгалтерського обліку слід керуватись профільним НПСБО 7. Або ж МСБО 16, якщо компанія складає фінансову звітність за міжнародними стандартами. Для податково-прибуткового обліку компасом буде, звісно ж, ПКУ. А тому для зручності розглянемо це питання з обох ракурсів – бухгалтерського (ПБО та МСБО) та податкового.

Що таке основний засіб та коли його визнають

Дефініцію основних засобів бухгалтер може знайти в п. 4 профільного НПСБО 7. Це матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва/діяльності або постачання товарів, надання послуг, здавання в оренду іншим особам або для здійснення адміністративних і соціально-культурних функцій, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року (або операційного циклу, якщо він довший за рік).

Міжнародний стандарт (§6 МСБО 16) так же трактує основні засоби, наголошуючи, що це матеріальні об’єкти, що їх:

а) утримують для використання у виробництві або постачанні товарів чи наданні послуг для надання в оренду або для адміністративних цілей;

б) використовуватимуть, за очікуванням, протягом більше одного періоду.

Водночас, обидва стандарти в унісон заявляють: об’єкт основних засобів визнається активом, якщо існує імовірність того, що підприємство отримає в майбутньому економічні вигоди від його використання та вартість його може бути достовірно визначена (п.6 НПСБО 7, §7 МСБО 16).

Як бачимо, об’єкт визнають основним засобом для цілей бухобліку, якщо він одночасно відповідає таким ознакам:

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання