Новини

Відчуження нерухомого майна за рішенням суду: які податкові наслідки?

18.08.2021 / 08:30
Відчуження нерухомого майна за рішенням суду: які податкові наслідки?

Олександр ЄФІМОВ, керуючий партнер АО «Адвокатська фірма «Єфімов та партнери», доктор філософії права, адвокат, аудитор, доцент кафедри цивільного та трудового права Київського національного економічного університету імені Вадима Гетьмана, член Науково-консультативної ради при Верховному Суді


Підприємство (ОПФ - ПрАТ) знаходиться на загальній системі оподаткування. Станом на сьогодні воно маємо кредиторську заборгованість перед ТОВ (на загальній системі оподаткування), яка складається із заборгованості за товари та неповернутої безвідсоткової позики. 

У зв’язку з тим, що у ПрАТ не має можливості погасити борг перед ТОВ грошовими коштами, ТОВ пропонує отримати в рахунок боргу нерухоме майно, або вирішувати питання в судовому порядку. 

Якими будуть наслідки оподаткування для ПрАТ у випадку відчуження нерухомого майна за рішенням суду (ПДВ, прибуток)? 

Якими будуть наслідки оподаткування для ПрАТ при реалізації (відчуженні) незавершеного будівництва юридичній особі, фізичній особі (ПДВ, прибуток)? 

Чи обов’язково проводити експертну оцінку нерухомості ПрАТу для продажу або відчуженні майна за рішенням суду? 

Чи виникає оподаткування ПДВ при відчуженні майна за рішенням суду? 

Оскільки в запитанні йдеться про звернення стягнення на майно за судовим рішенням, то відповідь стосуватиметься лише цієї процедури. Добровільне погашення боргу шляхом передачі боржником кредитору певного майна слід розглядати як звичайну операцію відчуження цього майна боржником із загальними наслідками щодо оподаткування.

Процедурні питання

Відповідно до ст.61 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі – Закон № 1404) реалізація арештованого майна (крім майна, вилученого з цивільного обороту, обмежено обороноздатного майна та майна, зазначеного у частині восьмій ст.56 цього ж Закону) здійснюється шляхом електронних торгів або за фіксованою ціною. Реалізація за фіксованою ціною застосовується щодо майна, оціночна вартість якого не перевищує 50 мінімальних розмірів заробітної плати. Реалізація за фіксованою ціною не застосовується до нерухомого майна, транспортних засобів, повітряних, морських та річкових суден незалежно від вартості такого майна.

Порядок проведення електронних торгів визначається Мін’юстом України. Відповідно до п. 2 розділу IV Порядку реалізації арештованого майна, затвердженого наказом Мінюсту України від 29.09.2016 № 2831/5 (далі – Порядок № 2831/5), для участі в електронних торгах (торгах за фіксованою ціною) учасник електронних торгів проходить процедуру реєстрації на веб-сайті реалізації майна, подає заявку на участь в електронних торгах за кожним лотом окремо, сплачує гарантійний внесок на рахунок державного підприємства, яке належить до сфери управління Мін’юсту України та уповноважене відповідно до законодавства на здійснення заходів зі створення та супроводження програмного забезпечення системи реалізації арештованого майна, технологічного забезпечення, збереження та захисту даних, що містяться у цій системі, на організацію та проведення електронних торгів та торгів за фіксованою ціною, забезпечення збереження майна, виконання інших функцій, передбачених цим Порядком. 

Організатор торгів здійснює внесення до Системи інформації про арештоване майно (формування лота) та його реалізацію за заявкою відділу державної виконавчої служби або приватного виконавця (п. 2 розділу II Порядку № 2831/5).

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання