Новини

Податкова вимога: запитання-відповіді

25.08.2021 / 13:22
Податкова вимога: запитання-відповіді

Нещодавно в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків відбувся сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» за тематикою: «Податкова вимога: що необхідно знати». На питання платників відповідав заступник начальника відділу по роботі з податковим боргом Сергій Щепетков. Наводимо перелік питань, які надійшли під час проведення сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія».


Чи формується вимога на грошові зобов’язання, які оскаржуються в адміністративному порядку?

Відповідно до  розділу ІІІ Наказу Міністерства фінансів України від 30.06.2017 р. № 610 «Про затвердження Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків» податкова вимога формується у разі, якщо платник податків не сплатив у встановлені Кодексом строки суму: узгодженого грошового зобов'язання та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному Кодексом.  Протягом періоду оскарження суми грошових зобов'язань, визначених податковим органом відповідно до Кодексу, податкова вимога з податку, що оскаржується, не надсилається.

В які терміни надсилається податкова вимога?

Згідно пп. 59.3 ст. 59 ПКУ податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Коли податкова вимога вважається врученою?

Відповідно до розділу ІV Наказу Міністерства фінансів України від 30.06.2017 р. № 610 «Про затвердження Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків» податкова вимога вважається належним чином надісланою (врученою) платнику податків, якщо вона надіслана за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою, а для фізичної особи (її законного чи уповноваженого представника) - місцем проживання або останнього відомого місцезнаходження) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручена платнику податків (його законному чи уповноваженому представникові), або надіслана в електронний кабінет засобами ІТС з дотриманням вимог Законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

У разі неотримання податковим органом квитанції про доставку податкової вимоги в електронний кабінет протягом двох робочих днів з дня її надіслання така податкова вимога у паперовій формі на третій робочий день з дня відправлення з електронного кабінету надсилається у порядку, визначеному абзацом першим цього пункту для надіслання податкової вимоги у паперовій формі. При цьому строк доставки податкової вимоги в електронний кабінет, визначений абзацом другим цього пункту, не зараховується до строку надіслання такої вимоги.

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків податкову вимогу через відсутність за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їх відмову прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, така податкова вимога вважається врученою платнику податків у день, вказаний поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

Якщо податковий борг зменшено, чи формується нова податкова вимога?

Згідно пп. 59.5 ст. 59 ПКУ у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Якщо податковий борг погашений, чи повинні податкові органи відкликати податкову вимогу?

Відповідно до розділу VІ Наказу Міністерства фінансів України від 30.06.2017 р. № 610 «Про затвердження Порядку направлення податковими органами податкових вимог платникам податків» податкова вимога вважається відкликаною у день, протягом якого відбулося самостійне погашення суми податкового боргу платником податків або органом стягнення у повному обсязі; з дня прийняття податковим органом рішення про скасування податкової вимоги; з дня надходження до платника податків податкової вимоги, яка містить зменшену податковим органом або за рішенням суду, що набрало законної сили, суму податкового боргу, визначену в раніше направленій податковій вимозі; у день набрання законної сили рішенням суду, яким скасовано суму податкового боргу, визначену у податковій вимозі.

За матеріалами Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП