Новини

Е-аудит та SAF-T UA: чого чекати великим платникам податків від цих новацій?

31.08.2021 / 12:20
Е-аудит та SAF-T UA: чого чекати  великим платникам податків від цих новацій?

Віктор ШЕКЕРА, директор, податкове та юридичне консультування KPMG в Україні


З 27 серпня 2021 року запроваджується застосування електронного аудиту (е-аудит), як складової частини документальної перевірки великих платників податків, а також виникає обов'язок подання великими платниками податків на запит контролюючого органу під час проведення перевірки стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA). Про це повідомила Державна Податкова Служба України у своїй індивідуальній податковій консультації від 21.07.2021 № 2855/ІПК/99-00-07-08-01-06 та на сайтах Західного, Північного та Східного міжрегіональних управлінь ДПС по роботі з великими платниками податків.

Екскурс в історію: SAF-T та SAF-T UA - законодавчі вимоги

Керівництво щодо стандартного податкового аудиторського файлу (Guidance for the Standard Audit File – Tax) було вперше затверджене Комітетом з фіскальних питань ОЕСР в травні 2005 року. Керівництво визначило обсяг інформації (власне схему файлу SAF-T) та порядок обміну такою інформацією між бухгалтерським програмним забезпеченням платників податків та національними податковими органами та аудиторами.

Таке оновлене Керівництво та схема файлу SAF-T (друга версія) були опубліковані у квітні 2010 року Комітетом з фіскальних питань ОЕСР. Оновлення, поміж іншого, враховували зауваження які надійшли від країн-членів ОЕСР і містили розділі щодо основних засобів та запасів. Також, схема SAF-T була трансформована в XML формат. В різні роки, на рівні національного законодавства SAF-T (з деякими модифікаціями) був затверджений Австрією, Норвегією, Францією, Португалією, Польщею та іншими країнами.

В Україні Концепцію впровадження електронного аудиту (е-аудиту) для платників податків було оприлюднено на сайті Міністерства фінансів України 30 листопада 2020 року. Концепцією було передбачене поетапне впровадження обов’язку подачі стандартного аудиторського файлу (SAF-T UA): (і) з 01.01.2023 – великі платники податків на запит податкового органу під час проведення перевірки; (іі) з 01.01.2025 – великі платники податків  - обов’язкове подання файлу; (ііі) з 01.01.2027 - всі платники ПДВ - обов’язкове подання файлу.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання