Новини

Операції нерезидентів із їх постійними представництвами в Україні: як застосовуються правила ТЦУ?

02.09.2021 / 09:00
Операції нерезидентів із їх постійними представництвами в Україні: як застосовуються правила ТЦУ?

Тетяна САВЧУК, аудитор, керівник практики ТЦУ та аудиту ID Legal Group


Трансфертне ціноутворення (далі  ТЦУ) базується на принципі «витягнутої руки». Офіційно цей принцип визначено п. 1 ст. 9 Модульної (типової) податкової конвенції ОЕСР (міжнародною Організацією економічного співробітництва та розвитку) щодо податків на доходи та капітал, яким зазначено:

«Якщо в економічних чи фінансових відносинах між двома підприємствами виникають або створюються умови, які відрізняються від умов, які б існували у відносинах між двома незалежними підприємствами, будь-яка частина прибутку, яка б за відсутності таких умов відносилася до прибутку одного з підприємств, але через такі умови не відноситься до прибутку, може включатися до прибутку такого підприємства і відповідним чином оподатковуватися».

Цей принцип з 2018 року поширюється і на операції нерезидентів із їх постійними представництвами в Україні.

Підстави визнання операцій контрольованими викладені п. 39.2 ст. 39 ПКУ. Зокрема, згідно п. п. 39.2.1.7 п. п. 39.2.1 п. 39.2 ст. 39 ПКУ операції визнаються контрольованими, якщо одночасно виконуються такі умови:

  1. річний дохід платника податків за відповідний (звітний рік) від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 150 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків);
  2. обсяг господарських операцій платника податків з кожним контрагентом (стороною контрольованих операцій), визначений за правилами бухгалтерського обліку, перевищує 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) за відповідний податковий (звітний) рік. Причому, обсяг господарських операцій, визначений за правилами бухгалтерського обліку, повинен бути визначений за цінами, що відповідають принципу «витягнутої руки».

Загальне правило, за яким визначається контрольованість тієї чи іншої господарської операції, передбачає її  вплив на об’єкт оподаткування податком на прибуток (а саме, на витрати чи доходи).

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання