Новини

Незадекларована праця / охорона праці: відбулася розширена робоча нарада з питань зміни підходів у здійсненні державного контролю

06.09.2021 / 12:45

Начальник управління захисту прав платників податків ВГО АППУ Катерина Гривнак 03 вересня цього року прийняла участь у розширеній Робочій нараді із соціальними партнерами з питань зміни підходів у здійсненні державного контролю за додержанням законодавства про працю та охорону праці, яку проводила Державна служба України з питань праці.

У робочій зустрічі прийняли участь:

Сажієнко В. В. – т.в.о. Голови Держпраці України;

Гончарук В. Ф. – директор Департаменту з питань праці Держпраці України;

Ігнатов О. М. – заступник директора Департаменту нагляду в промисловості і на об’єктах підвищеної небезпеки – начальник відділу нагляду в металургії, машинобудуванні та енергетиці Держпраці України;

Андрєєв В. М. – заступник Голови ФПУ, Голова профспілки працівників будівництва і промисловості будівельних матеріалів України;

Біленький С. Л. – заступник Голови СПО роботодавців із соціальних питань, заступник Голови Ради ФРУ;

Дегнера І. А. – перший заступник Голови Держпраці України.

Т.в.о. Голови Держпраці Сажієнко В. В. привітав всіх учасників заходу та звернув першочергову увагу присутніх на те, що тема соціального діалогу в системі трудових відносин на теперішній час є дуже важливою. Він зазначив, що зараз приходить нова модель контролю за додержанням безпечної праці і соціальний діалог має діяти як інновації, сприяти створенню умов по зменшенню рівня незадекларованої праці.

Гончарук В. Ф. детально презентував присутнім приклади ефективної взаємодії з питань зниження рівня незадекларованої праці.

Він інформував про те, що створено Робочу групу з питань узгодження спільних дій по зменшенню рівня незадекларованої праці, в тому числі у неформальному секторі економіки, до складу якої ввійшли представники Дежпраці, Мінекономіки, ДПС, Мінсоцполітики, ПФУ, Нацполіції, Уповноважений ВРУ з прав людини, профспілки, роботодавці.

Така Робоча група є майданчиком для об’єднання зусиль державних органів і соціальних партнерів, має сприяти посиленню соціального діалогу, формувати єдине бачення щодо принципів контролю у здійсненні трудових відносин, змінювати підходи до здійснення державного контролю.

Також Гончарук В. Ф. повідомив про затвердження Національного плану дій щодо зниження рівня незадекларованої праці, у формуванні якого приймали участь понад 500 працівників державних органів, у тому числі органів Держпраці, та представників соціальних партнерів. Національний План сформований на рівні регіонів та оформлений у єдиний документ на рівні країни. Такий План передбачає, зокрема, організацію роботи в ризикових сферах господарювання в два етапи – інформаційного та інспекційного, а також затверджує графіки проведення інформаційних та інспекційних заходів, що мають найвищий ризик використання незадекларованої праці.

У своїй презентації Гончарук В. Ф. також повідомив про заходи, проведені Держпраці, щодо зниження рівня незадекларованої праці, про динаміку рівня неформальної зайнятості в Україні, про здобутки створеної Робочої групи, а також про Плани роботи до кінця 2021 року.

Далі Ігнатов О. М. у своєму виступі довів до учасників зустрічі які саме спільні дії вжито щодо запобігання травматизму на робочих місцях. Зокрема зазначив, що зміщено акценти з наглядової діяльності у сфері охорони праці  на превентивну,  затверджені Плани превентивної роботи територіальних органів Держпраці, визначено ризиконебезпечні галузі та види робіт, вперше сформовано Типовий профіль безпеки праці та 300 фахівців сформували Профілі безпеки праці кожного з 23 регіонів.

Він зазначив, що важливу роль у запобіганні травматизму відіграють організаційні заходи та методичне забезпечення Територіальних органів, а також наголосив на зміні ставлення роботодавців і працівників до особистої безпеки, розуміння ними важливості дотримання вимог безпеки та формування культури безпеки праці.

Андрєєв В. М. звернув увагу на важливість соціального партнерства навколо питання безпеки праці, яке на сьогодні є важливим як для роботодавця, так і працівника. Він наголосив, що потрібно спільно з профспілками налагоджувати партнерство і, безумовно, праця має бути безпечною, має зменшуватись кількість нещасних випадків на виробництві, та безпечна праця повинна бути пріоритетною.

Дегнера І. А. акцентував увагу на тому, що головним у питанні посилення соціального діалогу у сфері забезпечення безпечної та незадекларованої праці є зміна принципів роботи, створення нових підходів в роботі Дежпраці, яка має допомагати роботодавцям не допускати та ліквідувати порушення трудового законодавства, створювати умови безпечної праці, сприяти інтересам держави і роботодавців. Він зазначив, що: «Ухвалений Національний план – це вектор, перший крок другої дороги, яка попереду».

В ході подальшого обговорення зазначалось, що проведення сьогоднішньої зустрічі вселяє надію з покращення ситуації у сфері трудових відносин, уникнення каральних дій, необхідність посилення роз’яснень серед роботодавців та працівників по додержанню вимог трудового законодавства, залучення у цей процес профспілок.

Асоціація платників податків України переконана, що питання незадекларованої праці повинні знаходитись під постійним контролем, однак мають чітко регулюватись законодавством з метою уникнення будь-яких зловживань як з боку роботодавців, так і з боку контролюючих органів.

Асоціація підтримує Держпраці у впровадженні нових принципів роботи на основі соціального діалогу, забезпечуючи баланс інтересів влади та бізнесу, і вважає, що служба має стати майданчиком для опрацювання тих проблемних питань, які стосуються безпечної та незадекларованої праці. Основним пріоритетом цієї роботи має стати безпека та здоров’я працівників.