Новини

25 вересня БЕБ може не запуститися: Вадим Мельник назвав основні причини

08.09.2021 / 16:00

"Ми не встигаємо": Бюро економічної безпеки може не запуститися 25 вересня — голова БЕБНа запитання журналістки «Суспільного», чи відбудеться 25 вересня запуск БЕБ і ліквідація податкової міліції — Мельник заперечив.

"Ми не встигаємо. Так, певні процеси були затягнуті: не по вині Кабміну, не по вині народних депутатів. Так трапилось, що воно трошки затягнулось. Шість місяців, які були дані на ліквідацію ДФС, я в цьому брав участь, і ці 6 місяців які були дані для початку роботи БЕБу... Вони з різних об’єктивних причин затягнулись", — зазначив чиновник.

Однією з можливих причин Мельник називає "літні періоди відпусток", водночас додає, що процес дуже складний, позаяк вперше в історії ліквідується орган ДФС "під нуль".

"Це не так то і просто, як виявилось. І ми бачимо, що зараз навіть проведення аудиту ДФС продовжене ще на певний термін. Просто фізично не встигають, працюють щоденно. Аудит проводиться, але не встигають", — розповів голова БЕБ.

З його слів, процес запуску продовжується: "Так, всі орієнтуються на дату 25 вересня. Ми орієнтуємось на цю дату. Чому ж я і сказав, що вибрав тактику якомога скоріше призначити 30% центрального апарату. Щоб всі напрямки перекрити, щоб почати роботу, щоб перехопити якраз цей функціонал, який повинен робити БЕБ. І чи встигнемо ми? Ні, ми не встигаємо".

Мельник пояснив, що процедура конкурсів кандидатів на посади в БЕБ триватиме не менше 30-35 діб.

"А якщо Рада громадського контролю буде створена, наприклад, а голосування за Раду громадського контролю відбудеться 9 числа (вересня — ред.), три доби іде голосування. І виходить, що десь 12 ми отримаємо Раду громадського контролю. Наприклад, я створюю конкурсну комісію і, наприклад, ще 30-35 днів мінімум будуть конкурси на цих 200-220 людей, 30% від центрального апарату. Напевно я не вкладаюсь у 25 вересня", — додав голова БЕБ.

Як він вважає, як надалі проходитиме цей процес — поки "не розуміє": "Необхідно правильно організувати діяльність цих органів в цей перехідний період, якщо виявиться така ситуація".

Коли ймовірно запустять установу

"Я хочу запустити роботу відомства приблизно десь наприкінці цього місяця. 25 вересня — не зовсім… Десь кінець місяця — початок жовтня. Розумієте, початок роботи органу — це постанова Кабінету міністрів про запуск Бюро економічної безпеки, про запуск його роботи. Для того, щоб клопотати перед прем’єр-міністром, що "видайте, будь ласка, таку постанову" — мені потрібно доповісти, що зроблено", — підкреслив Мельник.

Він запевнив, що вже провели "дуже багато реєстраційних процедур": "Вже орган існує, вже зареєстровані рахунки і т.д. Але щоб навіть провести конкурсні процедури — мені потрібно розробити положення по всім працівникам, які посадові інструкції. Тому що в конкурсних умовах я прописую, що я від цих осіб чекаю, але я тільки закінчую структуру".

Чиновник зауважив, що намагається це зробити "якомога скоріше" і пояснив, що раніше цього не робили, оскільки він "не мав права".

"Кабмін це робив, але не в повному обсязі він встиг зробити у терміни, перед тим як я став керівником БЕБ. Тому зараз ми допрацьовуємо разом з Кабінетом міністрів", — заявив голова бюро.

Водночас, на запитання, чи справді в законі про БЕБ йдеться про те, що ДФС має бути ліквідована на наступний день одразу після запуску БЕБ і чи буде це 26 вересня, Мельник зазначив, що мова йде про 25-26 вересня.

Крім того, він не виключив виникнення ситуації, коли ДФС ліквідують, а БЕБ ще не почне фактично працювати: "Так, таке може статися — це ризик. І зараз, якраз, обговорюється це питання: як не допустити, щоб цього не трапилося. Чому? Тому, що в законі прописано, так: спочатку робота БЕБу, але не пізніше шести місяців. Шість місяців витікають, по закону, 25 чи 26 вересня. І це якраз та дата, коли вилучається з податкового кодексу блок податкової міліції й вона перестає існувати".

За його словами, в таких умовах продовжують працювати ліквідаційні комісії, якщо вони ще не встигнуть повністю ліквідувати орган.

Джерело «Суспільне»