Новини

Pandora Papers: податково-правовий аналіз ситуації

06.10.2021 / 11:10
Pandora Papers: податково-правовий аналіз ситуації

Антон ПОЛЯНИЧКО, адвокат, радник АО «ЛНМ»

Автор теж вирішив висловитися на модну тему Pandora Papers. Та оскільки в нас не політичний, а податково-правовий сайт, обмежимося виключно правовою стороною питання.

Насамперед, варто визнати, що інформації, наведеної у досліджені журналістів, замало для того, аби зробити не лише остаточні, але й навіть достатньо ймовірні висновки щодо юридичної кваліфікації діянь осіб, які були згадані у відеофільмі. 

Проте звертає на себе увагу той факт, що ніхто з представників влади наразі чітко не заперечив можливий (підкреслюємо: наразі - лише можливий!) зв'язок між певними офшорними структурами та українськими політиками найвищого рівня. Не було надано жодних пояснень також і щодо наявності та економічної природи активів, які ймовірно були зосереджені на відповідних офшорах.

Та хіба не цього - вичерпної інформації - вимагає концепція "фінансової транспарентності", яку активно просувають (принаймні, на законодавчому рівні) представники влади?

З урахуванням такого, було би справді дуже цікаво почути від можновладців про те, хто, коли та з якою метою вдався до взаємодії зі згаданими в Pandora Papers офшорними фірмами, чи відбувалися господарські операції за участі цих структур і яку причетність до них мають відповідні посадовці; якими були результати цих господарських операцій; якою є доля активів, що утворилися за результатами таких операцій - хто ними розпоряджався та які вигоди від цього набув?

При цьому аналіз відповідної інформації варто здійснити з використанням усього арсеналу засобів (у тому числі тих, якими хизується чинна влада в Законі № 466), покликаних вивести на білий світ усі офшорні зловживання: концепції ділової мети; переваги суті над формою, сабстенс (тобто фактичної спроможності офшорних компаній здійснювати реальну економічну діяльність), бенефіціарного власника тощо.

І вже за результатами такого аналізу зробити висновки.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання