Новини

«Дія Сіті»: ідея під загрозою?

12.10.2021 / 10:17

Уже майже два роки ІТ-індустрія в тісній кооперації з Міністерством цифрової трансформації напрацьовує ініціативу про спеціальний податковий та правовий режим Дія Сіті. Результати такої об’ємної та тісної взаємодії вилились у два законопроєкти – рамковий №4303 (який влітку був вже підписаний Президентом) та податкову частину №5376 (прийнятий в першому читанні).

У тандемі бізнесу з міністерством вдалось викристалізувати зручні умови для ІТ, які дійсно мають усі шанси на стимулювання розвитку індустрії – що врешті-решт принесе колосальну вигоду державі. Адже через глобальну конкуренцію, яка з врахуванням пандемії та діями інших країн тільки посилюється – усі хочуть мати такий «ласий шматочок» в розрізі глобальної торгівлі послуг, як ІТ. І завдяки ряду умов – таланту ІТ-фахівців, підприємців, достатній математичній школі та сприятливим, гнучким умовам найму і ефективному податковому навантаженню – та підкріпивши усе це передбачуваністю та перевагами, які передбачались умовами Дія Сіті, наша вітчизняна ІТ-індустрія мала б усі шанси стати однією з найкращих у світі. Але, на жаль, уся ця ідеологія під загрозою.

Так, наразі готується до другого читання податкова частина Дія Сіті – розглядається комітетом ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики.

Світлана Михайловська
Заступник директора Європейської Бізнес Асоціації

Текст, прийнятий у першому читанні, був погоджений між Мінцифрою та індустрією: щодо умов, податкових ставок, перехідних періодів, тощо. Але депутати намагаються внести велику кількість правок, які ставлять під сумнів вигідність самої концепції та її позитивний вплив на розвиток індустрії в подальшому. Така ініціативність викликає чимало питань.

Зокрема, з найкритичнішого варто виділити:

  • Податкове навантаження для гіг-працівників та тих, які працюють за трудовим контрактом – у розмірі 5% ПДФО; ЄСВ – 22% з мінімального страхового внеску; податок на виведений капітал (ПнВК) – 9%. Більшість з цих ставок, у запропонованих правках, тяжіє до значного підвищення: ЄСВ – 5% від заробітної плати та ПнВК – 18% (тобто в два рази вище). Не дивлячись на усі попередні розрахунки та передбачення – такі ставки зводять нанівець привабливість концепції та її можливість стимулювання росту індустрії.
  • Преференції оподаткування зарплати фахівців передбачені без обмежень по певним професіям. Правками від депутатів встановлюється жорсткі обмеження по єдиному КВЕДу (тобто пільгові ставки отримують лише вузька група програмістів) – начебто така норма повинна нівелювати можливі зловживання зі сторони не-ІТ бізнесу. Хоча критерії вступу для компаній до спецрежиму, які відсіюють потенційних порушників, чудово виписані у рамковому законі, який вже був прийнятий. Крім того, багато сучасних ІТ-професій ще не мають навіть схожих відповідників у нашому класифікаторі професій.
  • У погодженій раніше редакції обмеження на взаємодію з фахівцями на спрощеній системі оподаткування стосуються лише компаній, які обирають ПнВК у розмірі 9%. Наразі ж, окремі депутати податкового комітету пропонують заборонити взаємодію з ФОП як для тих, хто оподатковується ПнВК, так і тим, хто залишається на непільгових умовах 18% податку на прибуток.
  • Для тих, хто обирає ПнВК – пропонувалось 3 роки перехідного періоду, для переведення штату з ФОП на гіг-контракти/трудові договори. Тепер ж дискусії йдуть про 1-1,5 роки, що унеможливлює комфортний перехід на нові умови.
  • Незмінність податкових умов – 25 років. Але стосовно цієї норми також ведуться дискусії в податковому Комітеті ВРУ, пропонується прибрати таку умову взагалі.
  • У Законі №4303 вхід до Дія Сіті здійснюється за декларативним принципом, за критеріями, відповідність до яких підтверджується незалежним аудитом. Тим не менш, зараз пропонується додати ще й податкову перевірку, що очевидно збільшить можливість тиску на бізнес, корупційні ризики та бюрократичні процеси.

Валерій Красовський
Співголова ІТ Комітету Асоціації, СЕО Sigma Software

Незважаючи на об’ємну роботу над концепцією – через подібні правки вона втратить свою привабливість для індустрії. А це, в свою чергу, ставить під питання взагалі її доцільність: адже зараз індустрія зростає на 20-25% щорічно, а за такими умовами, які значно збільшують існуюче оподаткування – конкурувати на міжнародній арені з іншими країнами буде просто неможливо. ІТ-індустрія сподівається, що умови для розвитку бізнесу, які закріплені у існуючому тексті проєкту, будуть збережені, а зазначені шкідливі нововведення – прибрані профільним комітетом.

Головною ідеєю було саме стимулювання розвитку індустрії, що дозволить перетворити Україну на справжній ІТ-хаб Європи, та приваблення якомога більше компаній капіталізуватися та розвивати свій бізнес в нашій країні. За такого сценарію збільшиться і обсяг податків до бюджету, і кількість робочих місць (не лише ІТ), і валютні находження всередину країни, а також – надходження від експорту послуг. Така ситуація буде виграшною для усіх стейкхолдерів, тому ми сподіваємось на розуміння та об’єктивність депутатів.

Олександр Борняков
Заступник Міністра цифрової трансформації з питань розвитку ІТ, керівник проєкту Дія Сіті

Наша команда знаходиться в постійному діалозі з ІТ-індустрією. Разом з представниками ІТ-компаній ми працюємо над удосконаленням спецрежиму Дія City, аби він був максимально комфортним для бізнесу та відповідав інтересам держави. Наразі готується до другого читання законопроєкт про оподаткування в Дія City. Важливо, щоб він був прийнятий в тому форматі, який ми запропонували, і який був підтриманий індустрією. Це дозволить Дія City стати тим рушієм, що допоможе Україні зайняти гідне місце серед світових лідерів цифрової економіки.

Європейська Бізнес Асоціація сподівається, що депутати все ж стануть на сторону розвитку технологічної індустрії та допоможуть втілити сприятливу концепцію Дія Сіті у життя.