Новини

Деофшоризація: замість офшорних компаній з'являться офшорні люди?

26.10.2021 / 10:30
Деофшоризація: замість офшорних компаній з'являться офшорні люди?

Андрій СЕРВЕТНИК, партнер «Делойт» в Україні


Інфоприводом для написання цієї статті стала публікація величезного масиву даних про компанії, що зареєстровані по всьому світу і належать різним власникам, включно з політиками та іншими публічними особами. Цього разу добута журналістами-розслідувачами інформація отримала звучне ім'я «папери Пандори», а Україна удостоїлася сумнівного першого місця за кількістю політиків, які «засвітилися» в скандалі (38 імен).

Відклавши убік морально-етичний бік питання — чи є подібне розслідування злочином, як бути із захистом конфіденційної інформації, наскільки прийнятно вивчати террабайти документів звичайних бізнесменів у спробах пролити світло на активи декількох десятків політиків — давайте розберемося, в чому полягає суть проблеми. Що поганого в офшорних компаніях? Хто, яким способом і чому бореться проти них? І які перспективи таких компаній в Україні і світі?

Почнемо з того, що платити податки не любить ніхто. Незалежно від того, чи вважаємо ми їх «узаконеним грабунком» чи «платою за право жити в цивілізованому світі». Але до податків, навіть високих, бізнес найчастіше звикає — якщо тільки мова не йде про різкі й радикальні зміни в правилах гри, до яких платник податків не готовий.

Свого часу таким потрясінням стала Перша Світова війна. Знекровлена Європа потребувала грошей на відновлення і уряди вирішували питання максимально прямолінійно — підвищуючи податки. Так Франція негайно підняла їх у три рази. На додачу до податків на доходи з’явилися податки на багатство. І першим офшором стала Швейцарія, куди негайно почав «перетікати» французький і німецький бізнес.

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання