Новини

Оновлення Державних будівельних норм: коли очікувати на зміни у сфері будівництва?

02.11.2021 / 17:30

26 жовтня представники Європейської Бізнес Асоціації мали змогу поспілкуватись із Оленою Шуляк, заступником голови Парламентського Комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування та Наталією Козловською, заступником Міністра розвитку громад та території України.

Під час зустрічі мова йшла про останні кроки на шляху до реформування сфери містобудування в Україні та подальші плани органів державної влади у цьому ключі. Так, наприклад, в контексті удосконалення нормування у будівництві, було прийнято Закон про будівельні норми №156-IX та розпочато оновлення Державних Будівельних Норм (ДБН). В бюджеті на 2021 рік було закладено 56 мільйонів гривень на оновлення ДБН, що є запорукою їх осучаснення та приведення у відповідність до реальних потреб бізнесу. Результатом цього стане оновлення 23 ДБН та прийняття близько 130 стандартів у сфері будівництва до кінця цього року.

Серед інших пріоритетних напрямків у сфері будівництва представники Парламенту та Уряду назвали впровадження сучасних європейських правил до будівельних матеріалів, які мають бути безпечними для споживачів та енергоефективними. В цьому ключі, наразі важливо прийняти ряд підзаконних актів і створити інфраструктуру для здійснення якісних процедур оцінки відповідності та контролю державою за якістю будівельних матеріалів.

Пріоритетом органів державної влади є також цифровізація галузі, що дозволить зменшити рівень корупції, зробити процедури отримання дозволу на будівництво максимально швидкими та прозорими. Також, для бізнесу було надзвичайно важливо почути позицію представниці МінРегіону щодо важливості подальшого реформування системи архітектурно-будівельного контролю. Адже, не припустимою є ситуація, коли в грудні минулого року ДАБІ до його ліквідації надавало близько 53% відмов за зверненнями підприємств. Тож, бізнес спільнота сподівається, що співпраця бізнесу з новоствореною Державною інспекцією архітектури та містобудування України (ДІАМ) відбуватиметься зовсім по іншим правилам. Запорукою, цього має стати руйнування монополії ДАБІ через інститут незалежних аудиторів, оновлення системи нагляду за учасниками будівництва та подальша цифровізація сфери.

Також, представниці Парламенту та МінРегіону закцентували увагу бізнесу на тому, що важливою передумовою подальшого реформування сфери містобудування є прийняття Проєкту Закону 5655 щодо реформування сфери містобудівної діяльності, який наразі готується до другого читання в профільному Парламентському Комітеті. Даний документ має на меті реформувати державне регулювання у сфері містобудування, зокрема, знизити корупційні ризики при видачі дозвільних документів, побудувати прозору та ефективну систему державного контролю за містобудуванням, тощо. Тож, представники органів влади попросили бізнес-спільноту проаналізувати положення Проєкту Закону 5655 та в разі необхідності надати свої пропозиції та зауваження.