Новини

Списання юрособою простроченої заборгованості підприємця-"загальника": які податкові наслідки?

11.11.2021 / 14:09

ВІДПОВІДЬ

Сума списаної юридичною особою заборгованості на користь підприємця на загальній системі оподаткування, за якою минув строк позовної давності, є доходом такого підприємця.

ПРАВОВИЙ АНАЛІЗ

Згідно з п. 177.2 ст. 177 ПКУ об’єктом оподаткування фізичних осіб-підприємців на загальній системі оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) i документально підтвердженими витратами, пов’язаними з господарською діяльністю такого підприємця.

Під час нарахування (виплати) фізичній особі-підприємцю доходу від здійснення ним підприємницької діяльності, суб’єкт господарювання та/або самозайнята особа, які нараховують (виплачують) такий дохід, не утримують податок на доходи у джерела виплати, якщо підприємцем, який отримує такий дохід, надано копію документа, що підтверджує його державну реєстрацію відповідно до закону як суб’єкта підприємницької діяльності (п. 177.8 ст. 177 ПКУ). Це правило не застосовується в разі нарахування (виплати) доходу за виконання певної роботи та/або надання послуги згідно з цивільно-правовим договором, коли буде встановлено, що відносини за таким договором фактично є трудовими, а сторони договору можуть бути прирівняні до працівника чи роботодавця відповідно до п.п. 14.1.195 та п.п. 14.1.222 ст. 14 ПКУ.

Відповідно до Довідника ознак доходів фізичних осіб, наведених у додатку 2 до Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом МФУ від 13.01.2015 р. № 4 (у редакції від 15.12.2020 № 773), дохід, виплачений самозайнятій особі відображається у додатку 4ДФ до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (Розрахунок) під ознакою доходу «157».

Отже, сума списаної юридичною особою заборгованості на користь підприємця на загальній системі оподаткування, за якою минув строк позовної давності, є доходом такого підприємця.

За матеріалами ГУ ДПС у Донецькій області