Новини

Оподаткування нерухомості: що варто знати?

16.11.2021 / 09:00

Експерти vn.com.ua

У 2021 році власники будинків квартир та іншого нерухомого майна сплачують податок за попередній, 2020 рік. Оподатковується житлова й нежитлова нерухомість, новобудови України та житло вторинного ринку. Про розмір податку, платників та штрафи – читайте далі. 

Хто сплачує податок 

Платниками податку є власники нерухомого житлового й нежитлового майна (резиденти й нерезиденти країни) згідно з даними, що містяться в Державному реєстрі речових прав. Якщо майно знаходиться у власності неповнолітніх, платити за них будуть батьки або опікуни. Нерухомість, яка перебуває у спільній власності, оподатковується таким чином: 

  • якщо об’єктом володіє кілька осіб у спільній частковій власності – платить кожна з осіб за частку, що їй належить;
  • якщо об’єкт належить кільком особам у спільній сумісній власності й не поділений між власниками в натурі – платником є один з власників, який визначається за згодою;
  • за об’єкти, що знаходяться у спільній сумісній власності кількох осіб і поділені між ними в натурі, податок сплачують усі власники – кожен за свою частку. 

Яка саме нерухомість оподатковується 

База оподаткування об’єкта/об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток, що перебувають у власності фізичної особи - платника податку, зменшується:

а) для квартири/квартир незалежно від їх кількості - на 60 кв. метрів;

б) для житлового будинку/будинків незалежно від їх кількості - на 120 кв. метрів;

в) для різних типів об’єктів житлової нерухомості, в тому числі їх часток (у разі одночасного перебування у власності платника податку квартири/квартир та житлового будинку/будинків, у тому числі їх часток), - на 180 кв. метрів.

Таке зменшення надається один раз за кожний базовий податковий (звітний) період (рік).

За наявності у власності платника податку об’єкта (об’єктів) житлової нерухомості, у тому числі його частки, що перебуває у власності фізичної чи юридичної особи - платника податку, загальна площа якого перевищує 300 квадратних метрів (для квартири) та/або 500 квадратних метрів (для будинку), сума податку, розрахована відповідно до підпунктів "а"-"г" підпункту 266.7.1, збільшується на 25000 гривень на рік за кожен такий об’єкт житлової нерухомості (його частку).

Розмір та строки сплати податку 

Держава дозволяє місцевим радам встановлювати розмір оподаткування за своїм розсудом, але він не може бути вищим за 1,5% мінімальної зарплатні, встановленої на початок 2020 року, що відповідає 4723 грн. Отже, податок не повинен перевищувати 70,85 грн. за надлишковий квадратний метр. Наприклад, у столиці ставка складає 1%, тобто 47 грн. за метр квадратний. 

Варто пам’ятати, що податок завжди сплачується за попередній рік, а отже у 2021-му ми платимо за 2020-й. Власники майна, яке підлягає оподаткуванню, повинні були отримати відповідні платіжки до 1.07. Що ж стосується термінів сплати, то розрахуватись із державою необхідно: 

  • фізичним особам: протягом 60 днів з моменту вручення повідомлення;
  • юридичним особам: щоквартальними авансовими внесками, які відображаються в річній декларації – до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом 

Чи передбачено штрафи за несплату або несвоєчасне внесення коштів 

Власникам нерухомості, які підлягає оподаткуванню, варто уважно відстежувати строки сплати, адже за несвоєчасне внесення оплати накладаються штрафи: 

  • заборгованість строком до 30 днів – 5% від погашеної суми податкового боргу;
  • заборгованість строком більше 30 днів – 10% від погашеної суми податкового боргу. 

Якщо відповідна квитанція не надійшла, слід звернутись до місцевих податкових органів.