Новини

Підсумки тижня

26.11.2021 / 14:05

Огляд підготувала Вікторія АЛЕКСЄЄВА,
консультант з питань оподаткування


Ухилення від сплати податків в Україні: схеми, розрахунки, висновки

Опубліковано нове дослідження щодо найбільших схем по мінімізації податків та проведено розрахунки щодо потенційних недонадходжень до держбюджету від них.

Набір інструментів уникнення податків в Україні в цілому не дуже відрізняється від інших країн та залишається майже без змін для України за останні 5 років.

Але сама структура уникнення податків - змінилась.

Лідером серед найбільших схем по мінімізації податків згідно нових даних стала схема  "Заробітні плати «у конвертах»" - втрати бюджету оцінюються у 110-150 млрд грн на рік

Контрабанда та порушення митних правил –  друге місце - 70-120 млрд втрат бюджету грн на рік. Обсяги цих схем зросли за останній рік.

Офшорні схеми, внаслідок високої та висхідної вартості обслуговування, що обумовлюється новими світовими стандартами податкової прозорості (antiBEPS, FATCA, ATAD, BEPS 2.0, КІК та інші) - все більш отримують ознаки «елітарності», тобто залишаються доступними великим українським компаніям та заможним українцям. Обсяги втечі прибутків за кордон - зменшились за останній рік і сягають від 120 до 200 мільярдів гривень на рік (15-35 млрд грн втрат бюджету на рік).

Інші популярні інструменти ухилення/уникнення від оподаткування демонструють різнонаправлені тренди. За новими даними обяги зловживань є такими:

  • схеми тіньового ринку оренди землі та сільгосппродукції: приблизні обсяги: 24-118 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету: 10-46.5 млрд грн на рік;
  • розкрадання податку на додану вартість (незаконне відшкодування з бюджету при експорті, фіктивне підприємництво (missing trader) – зокрема, «карусельні» схеми, підміна товару («скрутки»)): приблизні обсяги: 144-180 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету: 24-30 млрд грн на рік;
  • контрафакт: приблизні обсяги: 85-105 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету: 38-43 млрд грн на рік;
  • викривлення бази оподаткування (приховування обсягів продажу): приблизні обсяги: 50-130 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету: 1-6,3 млрд грн на рік;
  • зловживання податковими пільгами та преференціями і спеціальними режимами: приблизні обсяги: 23-58 млрд грн на рік, потенційні втрати бюджету: 6-10 млрд грн на рік.

Докладніше про це тут:

ДПС України тимчасово очолить Михайло ТІТАРЧУК: розпорядження КМУ

Кабмін  призначив Тітарчука М. І. виконуючим обовʼязки Голови Державної податкової служби України.

Докладніше про це тут:

Вадим МЕЛЬНИК: БЕБ готове до запуску

Кабмін погодився з пропозицією Бюро економічної безпеки України розпочати діяльність Бюро.

БЕБ у встановлений законом строк, до 25 листопада 2021 року, встиг укомплектуватися на 30% від загальної штатної чисельності центрального апарату Бюро, що дозволяє органу розпочати роботу.

Станом на 22 листопада у БЕБ працевлаштовано 214 працівників. Серед них - державні службовці, гласні штатні працівники, які мають спеціальні звання, а також особи, працевлаштовані за трудовими договорами.

«На початковому етапі роботи БЕБ дана кількість працівників може забезпечити належне виконання функцій та завдань щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави», - зазначено у проєкті постанови.

Нагадаємо, після запуску відомства розслідування економічних правопорушень стане виключним повноваження Бюро. Зокрема, це:

  • розслідування фінансових та податкових правопорушень (зокрема, "скрутки" НДС);
  • махінації зі сплатою податків, фальсифікація податкової звітності тощо;
  • виготовлення та розповсюдження нелегальних підакцизних товарів (алкоголь, тютюнові вироби, паливо);
  • підробка грошей та фінансових документів;
  • перешкоджання законній господарській діяльності тощо.

Повноваження з опрацювання таких справ втрачають Національна поліція, СБУ та податкова міліція, яка ліквідується.

Одразу як БЕБ запрацює, буде забезпечено своєчасне передання до БЕБ від правоохоронних органів матеріалів кримінальних проваджень у порядку, визначеному Кримінальним процесуальним кодексом України. Однак, нагадаємо, що попри готовність БЕБ працювати, за органом досі не закріплена власна обладнана будівля. Затягування процесу виділення приміщення для БЕБ з боку Кабінету Міністрів України може унеможливити процес передачі кримінальних проваджень та роботу органу в цілому. 

Докладніше про це тут:

План комплексних перевірок на 2022 рік: де з ним можна ознайомитися?

Державна регуляторна служба України затвердила затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2022 рік.

Докладніше про це тут:

Планові документальні перевірки: ДПС оновила план-графік на 2021 рік

Державна податкова служба України оновила План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2021 рік.

Докладніше про це тут:

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання