Новини

Надання в оренду держмайна: податківці про нюанси оподаткування ПДВ

01.12.2021 / 12:50

Порядок передачі в оренду державного та комунального майна затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 03.06.2020 р. № 483 (далі – Порядок № 483).

Як оподатковується ПДВ операція з надання послуг з оренди нерухомого майна?

Операція з надання послуг з оренди нерухомого майна, яке знаходиться на митній території України, у тому числі що належить до державної власності, відповідно до пункту 185.1 статті 185 розділу V ПКУ є операцією з постачання послуг, яка є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за ставкою 20 відсотків незалежно від того, в якому співвідношенні буде здійснюватися розподіл орендної плати (крім операцій, визначених підпунктом 196.1.15 пункту 196.1 статті 196 розділу V ПКУ).

На яку дату визначаються податкові зобов'язання у балансоутримувача за операцією з постачання послуг з оренди державного майна?

Податкові зобов'язання у балансоутримувача за операцією з постачання послуг з оренди державного майна будуть визначатися на дату «першої події»: або на дату зарахування коштів від покупця (у тому числі авансового внеску), або на дату оформлення належним чином документа, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, у даному випадку балансоутримувач державного майна повинен визначити податкові зобов'язання з ПДВ:

  • на всю передбачену проєктом договору оренди суму авансового внеску, яку переможець електронного аукціону сплачує на рахунок, зазначений орендодавцем, до укладення договору оренди або в день підписання такого договору (а не на частину такої суми, яка відповідно до Порядку № 483 перераховується такому балансоутримувачу);
  • на дату зарахування таких коштів («перша подія») від переможця електронного аукціону.

Як складається податкова накладна платником ПДВ-балансоутримувачем державного майна на переможця електронного аукціону?

Податкова накладна складається на дату виникнення податкових зобов'язань та реєструється в ЄРПН платником ПДВ – балансоутримувачем державного майна на переможця електронного аукціону.

Відповідно до пункту 201.7 статті 201 розділу V ПКУ та пункту 18 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 № 1307, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 26 січня 2016 року за № 137/28267 (далі – Порядок № 1307), податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Пунктом 16 Порядку № 1307 визначено, що до розділу Б податкової накладної вносяться дані у розрізі опису (номенклатури) постачання товарів/послуг, зокрема до графи 2 – опис (номенклатура) товарів/послуг продавця, до графи 6 податкової накладної відображаються дані щодо кількості (об’єму, обсягу) постачання товарів/послуг.

Отже, у випадку складання балансоутримувачем податкової накладної на суму авансового внеску (або її частини) у частині вартості послуги з оренди в графі 6 зазначається відповідна частка оплаченої послуги.

За матеріалами Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з ВПП