Новини

Судова практика: які строки адміністративного та судового оскарження вимоги про сплату ЄСВ?

09.12.2021 / 09:15

Строки оскарження вимоги про сплату ЄСВ:

  1. для адміністративного оскарження: 10 календарних днів, що настають за днем отримання платником вимоги про сплату ЄСВ (ч.4 ст.25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування»);
  2. для судового оскарження:
    1.   у разі застосування процедури адміністративного оскарження - 3 або 6 місяців відповідно до приписів ч.4 ст.122 КАС України; 
    2.   у іншому випадку -  6 місяців з дня, коли платник дізнався або повинен  був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.122 КАС України). 

Джерело - правовий висновок Верховного Суду (у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду):

«…закон про загальнообов'язкове державне соціальне страхування може, зокрема, встановлювати особливості адміністративної процедури досудового врегулювання спорів, але не може регламентувати порядок судового оскарження з порушенням гарантій платника єдиного внеску.

…У практиці, зокрема, адміністративного судочинства застосовується загальний принцип in dubio pro tributario (пріоритет з найбільш сприятливим для особи тлумаченням норми права): у разі якщо норма закону або іншого нормативного акта, виданого на основі закону, або якщо норми різних законів або нормативних актів дозволяють неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків особи у її взаємовідносинах з державою (в особі відповідних суб'єктів владних повноважень), тлумачення такого закону здійснюється на користь особи (суб'єкта приватного права).

… платник єдиного внеску для захисту своїх законних прав, свобод і законних інтересів відповідно до принципу in dubio pro tributario має право на звернення до суду з позовом про оскарження вимоги у межах гарантованого процесуальним законом строку, встановленого статтею 122 КАС України, а не статтею 25 Закону N 2464-VI (прим.автора - Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» )»

 Постанова від 29.09.2021 р. у справі №320/6849/19)

P.s. Більше про поточну судову практику читай тут