Новини

Судова практика: чи можуть витрати адвоката/нотаріуса на ПДФО зменшувати оподатковуваний дохід?

09.12.2021 / 16:40

Витрати особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, на податок на доходи фізичних осіб не можуть бути враховані при розрахунку оподатковуваного доходу. Адже податок на доходи фізичних осіб сплачується не для провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а за її результатами.

Джерело - правовий висновок Верховного Суду (у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду):

«Так, умовою для віднесення нотаріусом певних сум до складу витрат є понесення цих витрат з метою провадження незалежної професійної діяльності. При цьому, визначальною ознакою таких витрат є те, що вони спрямовані саме на забезпечення здійснення такої діяльності, тобто за умови їх понесення відбуваються певні якісні зміни у провадженні незалежної професійної діяльності (матеріально-технічне забезпечення, охорона, оренда чи ремонт офісу тощо).

В свою чергу, податок на доходи фізичних осіб сплачується не для провадження певного виду незалежної професійної діяльності, а за її результатами, метою сплати такого податку є виконання обов'язку перед державою щодо сплати податків, а не забезпечення здійснення певної діяльності.

…витрати зі сплати податку на доходи фізичних осіб не є витратами у розумінні положень пункту 178.3 статті 178 Податкового кодексу України, а отже вони не можуть бути враховані при розрахунку сукупного чистого доходу, що є базою оподаткування для доходів, отриманих від провадження незалежної професійної діяльності.»

(Постанова від 28.09.2021 р. у справі № 809/4194/15)

P.s. Більше про поточну судову практику читай тут