Новини

Судова практика: як нотаріусу чи адвокату визначати базу для нарахування ЄСВ?

10.12.2021 / 09:00

Особа, яка провадить незалежну професійну діяльність, самостійно визначає у розрізі кожного місяця відповідного звітного року суму доходу для бази нарахування ЄСВ. З одного боку, визначає відповідно до поданої декларації про майновий стан і доходи. З іншого боку, без обов`язку ділити суму доходу, отриману за рік, на кількість місяців, у яких отримано дохід. А також без обов`язку її відповідності сумі доходу, визначеній у Книзі обліку доходів і витрат за відповідний місяць.

Джерело - правовий висновок Верховного Суду (у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду):

«…позивач здійснила правильний розрахунок загального чистого доходу за перевіряємий період, який оподатковується податком на доходи фізичних осіб і сума якого використовується для нарахування єдиного соціального внеску. Зокрема, у графі 3 таблиці 3 Додатку N 5 вказано базу для нарахування єдиного внеску суму чистого оподаткованого доходу відповідно до поданих декларацій про майновий стан і доходи.

Верховний Суд не погоджується із висновками судів попередніх інстанцій щодо обов'язку позивача ділити суму доходу, отриману за рік в рівних частинах (визначення середньоарифметичної величини), для визначення доходу на яку нараховується єдиний внесок та зазначає, що єдиною вимогою до такої особи є відповідність даним річної податкової декларації. Встановлений механізм визначення суми доходу, на яку нараховується єдиний внесок, передбачає, що приватний нотаріус самостійно визначає таку суму доходу кожного місяця та переносить такі дані до таблиці 3 (Додаток N 5 відповідно до Порядку N 454 та Порядку N 22-2).

…є безпідставними та необґрунтованими висновки судів про те, що відповідач правильно на власний розсуд застосував максимальну базу нарахування єдиного внеску без відповідного нормативного обґрунтування, керуючись переконанням, що в графі 3 таблиці 3 додатка 5 "Сума доходу, на яку нараховується єдиний внесок з урахуванням максимальної величини бази нарахування єдиного внеску" звітності за 2012-2014 роки позивач повинен визначати не будь-яку на власний розсуд суму доходу у розрізі кожного місяця відповідного звітного року, а суму доходів у розрізі кожного місяця відповідного звітного року на підставі отриманих доходів відповідно до Книги обліку доходів і витрат.»

(Постанова від 28.09.2021р у справі № 809/4194/15)

P.s. Більше про поточну судову практику читай тут