Новини

Ринок платіжних послуг хочуть удосконалити: що пропонується змінити у ПКУ?

21.12.2021 / 12:01

Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики в режимі відеоконференції розглянув у першому читанні проект Закону «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо платіжних послуг)» (№ 4366).

Голова підкомітету з питань функціонування платіжних і інформаційних систем та запобігання легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом Ольга Василевська-Смаглюк, представляючи проект зауважила, що він є другим із трьох законопроектів, спрямованих на комплексне вдосконалення регулювання ринку платіжних послуг в Україні. Так, базовий Закон «Про платіжні послуги» набрав чинності і з 01.08. 2022 р. вступить в дію.

За її словами, законопроект №4366 узгоджує Податковий кодекс із базовим Законом - враховує термінологічні зміни, що відбулися в законодавстві про платіжні послуги, а також розширення переліку суб’єктів, які отримали право надавати платіжні послуги.

Законопроектом пропонується:

  • віднести до поняття «дохід з джерелом їх походження з України» дохід надавачів платіжних послуг від здійснення діяльності на платіжному ринку і при цьому не вважати доходами кошти, що отримуються надавачами платіжних послуг від користувачів платіжних послуг для здійснення платіжних операцій;
  • передбачити можливість сплати податків і зборів електронними грошима;
  • передбачити можливість здійснення розрахунків за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги) з використанням електронних грошей платниками єдиного податку першої-третьої групи;
  • поширити вимоги щодо можливості відкриття і ведення рахунків клієнтам виключно за умови взяття таких клієнтів на облік у контролюючих органах;
  • поширити відповідальність за порушення строку та порядку подання інформації про відкриття або закриття рахунків на небанківських надавачів платіжних послуг;
  • віднести до операцій, що не є об’єктом оподаткування податком на додану вартість, випуск та погашення електронних грошей, а також надання послуг, пов’язаних з виконанням платіжних операцій, що надаються надавачами платіжних послуг, операторами платіжних систем, розрахунково-касовим обслуговуванням.

Ольга Василевська-Смаглюк зазначила, що при підготовці до другого читання необхідно доопрацювати зазначений законопроект, передбачивши додаткові зміни до Податкового кодексу, а також Кодексу адміністративного судочинства України і законів «Про платіжні послуги», «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», «Про виконавче провадження», «Про споживче кредитування», «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», «Про збір на обов’язкове державне пенсійне страхування».

Комітет ухвалив рішення рекомендувати Верховній Раді за наслідками розгляду законопроекту в першому читанні прийняти його за основу.