Новини

Узагальнюючі податкові консультації з питань ТЦУ: фахівці Мінфіну обговорили з представниками бізнесу підсумки діяльності

23.12.2021 / 13:54

Міністерство фінансів за участю провідного експерта ОЕСР Томаса Балко провело в онлайн-форматі партнерську зустріч із представниками бізнесу, присвячену обговоренню узагальнюючих податкових консультацій (УПК), прийнятих у 2021 році, з питань трансфертного ціноутворення, контрольованих іноземних компаній та постійних представництв нерезидентів.

У зустрічі також взяли участь експерти проекту EU4PFM, фахівці Державної податкової служби, члени Експертної ради Мінфіну та авторського колективу узагальнюючих податкових консультацій.

Окрім обговорення УПК, учасники розглянули питання щодо особливостей імплементації Плану дій BEPS в Україні, розширення можливостей обміну інформацією та плани на 2022 рік.

В даний час Міністерство фінансів України веде роботу з роз'яснення та оцінки ефективності і повноти прийнятих норм. Ця методологічна робота здійснюється одночасно за декількома напрямками:

1) підготовка підзаконних нормативно-правових актів, передбачених Податковим кодексом України;

2) розробка та надання роз'яснень щодо застосування нових норм для платників податків (зокрема, підготовка узагальнюючих податкових консультацій);

3) підготовка методології та порядків для застосування податковими органами та платниками податків (зокрема, підготовка та обговорення з платниками податків порядків трансфертного ціноутворення для сировинних товарів);

4) подальше вдосконалення норм, виходячи з виявлених недоліків, а також з урахуванням актуальних тенденцій оподаткування, які вивчаються ОЕСР.

Про це учасникам повідомила Людмила Паламар, Директор департаменту міжнародного оподаткування. «На всіх цих етапах думка експертів ОЕСР, обговорення з якими проходять за підтримки Томаса Балко, є ключовим елементом для формування впевненої позиції Міністерства фінансів України. Завдяки такому підходу протягом 2021 року вдалося поєднати зусилля найкращих локальних експертів у сфері оподаткування, аудиту, бухгалтерського обліку – фактично закласти основу для формування центру експертизи з усіх питань міжнародного оподаткування, що вивчаються ОЕСР.

Також хочу відзначити злагоджену роботу на площадці Експертної ради з підготовки узагальнюючих податкових консультацій (УПК). УПК дозволяють усунути неоднозначне трактування відповідних норм податкового законодавства, дозволяють створити єдину практику застосування норм платниками податків, контролюючими органами, судами. Як результат, – із 12 консультацій, прийнятих з моменту відновлення роботи Експертної ради у 2020 році, 7 так чи інакше стосуються теми трансфертного ціноутворення, оподаткування операцій з нерезидентами. Станом на сьогодні завершується робота над ще однією консультацією – щодо застосування концепції розумної економічної причини (ділової мети)» — наголосила вона.

У свою чергу Томас Балко нагадав, що незважаючи на плідну роботу із запровадження кроків Плану дій BEPS в Україні, сьогодні варто також зосередитись на питаннях оподаткування цифрової економіки. «OЕСР і розробила і погодила двоступеневий інструмент (Two-Pillar Solution) для вирішення проблем оподаткування, що виникають унаслідок стрімкої диджиталізації економіки», — нагадав експерт. Він також повідомив, що нові правила набувають чинності в 2023 році.

Нагадаємо, що впровадження кроків Плану дій BEPS, в тому числі в контексті ТЦУ, є непростим процесом. Разом з ДПС, депутатським корпусом, міжнародними експертами та бізнесом продовжується обговорення окремих норм законодавства, в ході якого Міністерство фінансів намагається максимально враховувати рекомендації ОЕСР, але потреби національної економіки залишаються пріоритетними.

Запис обговорення доступний за посиланням.