Новини

Підсумки тижня

24.12.2021 / 11:20

Огляд підготувала Вікторія АЛЕКСЄЄВА,
консультант з питань оподаткування


Експертна оцінка ОЕСР: в Україні відсутні шкідливі податкові практики?!

Організацією економічного співробітництва та розвитку (ОЕСР) опубліковано Звіти експертної оцінки за 2020 рік в межах кроку 5 «Шкідливі податкові практики» Плану дій BEPS (Base Erosion and Profit Shifting) з обміну інформації в частині податкових рішень в розрізі 131 юрисдикції, в тому числі і щодо України.

Цей крок віднесено до мінімального стандарту Плану дій BEPS і є обов’язковим до виконання всіма учасниками Програми розширеного співробітництва з питань протидії розмивання податкової бази та виведення прибутку з-під оподаткування (OECD/G20 Inclusive Framework on BEPS), до якої Україна долучилася з 2017 року.

Звіт зроблено за п’ятьма ключовими елементами з виконання юрисдикціями взятих на себе зобов’язань:

 • процес збору інформації;
 • обмін інформацією;
 • конфіденційність отриманої інформації;
 • статистика з обміну рішеннями;
 • прозорість деяких аспектів режимів інтелектуальної власності.

Звіт містить рекомендації членів Inclusive Framework тим юрисдикціям, де потрібні певні покращення.

Результати оцінки ОЕСР підтвердили відсутність шкідливих податкових практик в Україні та не містять жодних рекомендацій.

Докладніше про це тут:

5600: із проєкту в Закон № 1914!

18 грудня Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень» № 1914-ІХ, який Верховна Рада ухвалила 30 листопада.

Документ спрямований на зміцнення ресурсної бази бюджетів та запобігання бюджетним втратам через ухилення від оподаткування.

Зокрема, передбачена індексація ставок деяких податків, зміна підходів до оподаткування ПДВ і акцизним податком тютюнових виробів і рідин для електронних сигарет, пива, а також рентною платою за користування надрами для видобування руд заліза.

Також документ передбачає підвищення окремих ставок екологічного податку, запровадження мінімального податкового зобов’язання як податку з потенційно можливого мінімального доходу з земельної ділянки сільськогосподарського призначення, за винятком, зокрема, ділянок членів дачних та садівничих кооперативів, сільгоспугідь громадян у межах населених пунктів, земель на окупованій території або на лінії розмежування на період проведення ООС.

Крім того, передбачено встановлення для великих платників податків обмеження на перенесення від’ємного значення об’єкта оподаткування податком на прибуток підприємств минулих років.

Закон також містить норми для врегулювання проблемних питань оподаткування та забезпечення підтримки бізнесу.

Докладніше про це тут:

“Дія Сіті”: запроваджено низку податкових заходів для стимулювання розвитку ІТ індустрії

Верховною Радою прийнято Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні". Проект Закону зареєстровано за №5376. 

Закон спрямований на надання податкових стимулів ІТ індустрії та встановлює комплексну систему заходів, необхідну для розвитку цифрової економіки в Україні.

Закон передбачає запровадження низки заходів щодо стимулювання розвитку ІТ індустрії, вдосконалення норм щодо оподаткування галузі цифрової економіки і розмежування резидентів Дія Сіті, які є платниками податку на прибуток на особливих умовах та  платниками, що використовують діючу концепцію нарахування і сплати податку на прибуток, встановлення умов відповідальності для юридичних осіб, що скористалися пільговим режимом за невідповідність критеріям, що висуваються до резидентів Дія Сіті.

Законом запроваджується:

 • спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті-ІТ компаній, що відповідатимуть передбаченим Законом України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» вимогам та будуть включені до спеціального реєстру, ведення якого здійснюватиме уповноважений орган - центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері цифрової економіки;
 • спеціальний режим оподаткування окремих доходів працівників резидентів Дія Сіті та залучених ними гіг-спеціалістів (фахівців, які виконують роботи (надають послуги) в рамках здійснення резидентами Дія Сіті їх господарської діяльності на підставі гіг-контрактів, укладених відповідно до Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні»).

Прикінцевими положеннями Закону передбачено, що протягом строку, визначеного частиною другою статті 3 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні», держава гарантує стабільність визначених цим Законом умов оподаткування резидентів Дія Сіті, а також залучених ними працівників та гіг-спеціалістів.

Гарантії стабільності умов оподаткування не поширюються на зміни законодавства України, що стосуються питань оборони, національної безпеки, забезпечення громадського порядку та охорони довкілля.

Закон передбачає, що Кабінет Міністрів має протягом трьох місяців розробити механізм компенсації коштів, виплачених платникам податку у зв'язку з реалізацією права на податкову знижку, у разі якщо платник податку на доходи фізичних осіб сплачує податок до іншого бюджету.

Закон набирає чинності з 1 січня 2022 року.

Докладніше про це тут:

РРО для ФОПів з 2022 року: відтермінування не відбулося

Верховна Рада  провалила відстрочку обов'язкового введення касових апаратів для ФОПів до 2023 року. Йдеться  про законопроєкт № 6376. Його не вдалося навіть внести до порядку денного.

Автори документа пропонували відтермінувати введення касових апаратів для ФОПів ще на один рік.

Примітно, що 17 грудня відбувалося останнє пленарне засідання парламенту в 2021 році. Це означає, що терміни розширеного застосування касових апаратів ФОПами не перенесуть. Тож вже з 1 січня 2022 року значній кількості приватних підприємців доведеться мати справу з РРО.

Мабуть саме тому ДПС оновлила  навчальні модулі щодо застосування РРО (ПРРО). Вони дозволяють користувачам уникнути помилок при застосуванні РРО (ПРРО) та невірного тлумачення законодавчих норм.

У модулях висвітлені відповіді на питання:

 • Хто застосовує РРО?
 • Хто НЕ застосовує РРО з 01.01.2022?
 • Хто НЕ застосовує РРО відповідно до Постанови КМУ № 1336 та ПКУ?
 • Хто застосовує РРО у ФОП?
 • Коли застосовується РРО у ФОП?
 • Як проводяться розрахунки?
 • Особливості торгівлі через Інтернет.
 • Яка відповідальність за порушення при застосуванні РРО з 01.01.2022?
 • Які переваги застосування РРО?

Докладніше про це тут:

Податки-2022: з 1 січня вводяться в дію нові рахунки для їх сплати

З 01.01.2022 р.  вводяться в дію нові рахунки для сплати податків. Рахунки для зарахування коштів до Державного бюджету за цими платежами, які були відкриті у 2021 році в розрізі адміністративно-територіальних одиниць м. Києва (районів м.Києва), будуть закриті з 31.12.2021 р.

Докладніше про це тут:

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання