Новини

Оподаткування – 2022: що рік прийдешній нам готує?

30.12.2021 / 14:01
Оподаткування – 2022: що рік прийдешній нам готує?

Людмила ДЕМЧЕНКО, експерт з податкових питань


«Давайте вже після свят!», – чується звідусіль впродовж цього передсвяткового тижня. А після свят, окрім всього іншого, на нас чекатимуть значна кількість змін податкового законодавства, які будуть стосуватись багатьох платників податків.

Спробувала дуже коротенько підсумувати що ж нового принесе нам «Оподаткування – 2022». Отже…

Для фізичних осіб:

❖ З прибутку, отриманого від продажу третього та наступних об'єктів житлової нерухомості протягом року, з 1 січня продавець буде сплачувати не 5%, а 18%. Другий продаж житла за рік, як і раніше, оподатковуватиметься за ставкою 5%, (перший — звільнено від оподаткування).

❖Продовжиться "податкова амністія". У тих, хто планує скористатися правом спеціального декларування до 01.09.2022, є можливість застосувати знижену ставку збору при декларуванні іноземних активів до 01.03.2022 року. Вказана ставка складатиме 7% замість 9%.

❖ У 2022-му звільнено від оподаткування дохід від продажу один раз протягом звітного податкового року земельної ділянки сільськогосподарського призначення, безпосередньо отриманої платником податку у власність у процесі приватизації, за умови перебування такого майна у власності платника податку більше трьох років.

❖ Нові податки для власників земельних ділянок сільськогосподарського призначення (про них нижче в тексті)

Для ФОП:

❖ ЄСВ

З 1 січня 2022 року мінімальний розмір ЄСВ на місяць становитиме 1 430 грн

❖ Єдиний податок

Для ФОПів I групи розмір єдиного податку на місяць у 2022 році становитиме 248,1 грн. Для ФОПів II групи – 1 300 грн (20% від "мінімалки"), для III групи – 5% доходу або 3% доходу та ПДВ. Доходи ФОПів, які працюють на загальній системі, підлягатимуть оподаткуванню за ставкою 18% ПДФО та 1,5% військового збору від чистого доходу від господарської діяльності.

❖ РРО

Запровадження касових апаратів для фізичних осіб-підприємців, які знаходяться на ІІ, ІІІ та IV групах спрощеного оподаткування. Зміни, зокрема, торкнуться власників готелів, ресторанів, інтернет-магазинів, продавців товарів, що напряму працюють із споживачами. Без РРО зможуть працювати ФОПи першої групи та фізособи, які здійснюють незалежну професійну діяльність. РРО можна не застосовувати у разі: оплати з поточного рахунку на поточний рахунок (IBAN, онлайн-банкінг); внесення готівки через касу банку для подальшого перерахування на розрахунковий рахунок; оплати через платіжний термінал, що належить банку. Проте підприємці, звільнені від обов'язків використовувати касові апарати, повинні користуватися розрахунковими книгами та книгами обліку розрахункових операцій.

Для юридичних осіб:

❖ Оподаткування КІК

Правила оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній набудуть чинності з 01.01.2022. Законодавець визначив можливість подання першого звіту у 2023 році за звітний період - 2022-й рік. У той же час, повідомлення про купівлю/продаж/ліквідацію контрольованих іноземних компаній з 1 січня 2022 року потрібно буде направляти у податкову не пізніше 60-ти днів з дати проведення операції.

❖ Місце ефективного управління

Починаючи з 2022 року, іноземна компанія може бути визнана податковим резидентом України у разі здійснення ефективного управління такою компанією з території України (управління персоналом, ведення бухгалтерського обліку, управління рахунками та ін.).

❖ Тест ділової мети

Тест ділової мети буде застосовуватися з 1 січня 2022 р. до операцій з резидентами низькоподаткових юрисдикцій або зареєстрованих у низькоподаткових організаційно-правових формах, а також до операцій щодо виплати роялті нерезидентам. Відсутність ділової мети у вказаних операціях призведе до збільшення фінансового результату до оподаткування платника податку на всю суму вартості таких товарів, робіт та послуг.

Для різних платників податків

❖ З 1 січня набирає чинності так званий «ресурсний закон»

Він передбачає нарахування певних податків та збільшення деяких наявних. Так на 5% зростуть всі ставки акцизів на алкоголь

Впроваджується нова система оподаткування сільгоспвиробників.

Вводиться поняття "мінімальне податкове зобов’язання". Це сума податків, яку кожен власник сільгоспземлі має сплачувати до бюджету – близько 5% від вартості землі на рік. Якщо сума всіх податків (податку на землю, податку на прибуток, єдиного податку), які сплачує сільгоспвиробник, буде меншою за МПЗ, то йому доведеться доплатити різницю.

❖ Податок на продаж городини

У новому році доведеться сплачувати податок на доходи фізосіб (18%), якщо отриманий від продажу продуктів дохід перевищить 12 мінімальних зарплат. За 2021 рік це 72 тис грн, за 2022 рік – 78 тис грн.

❖ Податок на Google

Почнуть діяти норми Закону України від 03.06.2021 №1525-IX, які передбачають реєстрацію нерезидента платником ПДВ в Україні, якщо він надає електронні послуги на території України на користь фізичних осіб/фізичних осіб-підприємців, які не є платниками ПДВ, і якщо сума таких операцій перевищує 1 млн грн на рік. Для користувачів – це 20 % підвищення вартості послуг.

❖ ДіяCity

На початку 2022 року в Україні запрацює спеціальний правовий та податковий режим для IT-компаній Дія City. Серед передбачених Законом №5376 особливостей оподаткування резидентів «Дія City»:

  • можливість сплати податку на прибуток підприємств на особливих умовах – за принципом податку на виведений капітал;
  • оподаткування податком на доходи фізичних осіб доходів спеціалістів – резидентів «Дія City» у вигляді заробітної плати, винагороди за гіг-контрактом, авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори за ставкою 5% у разі, якщо такі доходи спеціаліста не перевищують еквівалент 240 тис євро за рік;
  • сплата єдиного соціального внеску резидентом «Дія City» (якщо він відповідає встановленим вимогам) у розмірі мінімального страхового внеску на суму нарахованої зарплати або винагороди за виконання робіт (надання послуг) за гіг-контрактами.

Як бачимо правила оподаткування у 2022 році зазнають помітних змін. Тож, вже скоро зможемо проаналізувати як вони вплинуть на економіку та настрої платників податків.