Суб’єкти господарювання, які здійснюють свою діяльність на території України, мають повідомляти контролюючий орган про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням. У цій статті — про те, в які спосіб і строки здійснюється подання такої інформації.
Пунктом 15.1 ст. 15 Податкового кодексу визначено, що платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об’єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об’єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов’язок зі сплати податків та зборів відповідно до цього Кодексу.
Об’єктом оподаткування згідно з п. 22.1 ст. 22 Податкового кодексу можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об’єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов’язує виникнення у платника податкового обов’язку.
Аспекти обліку платників податку у зв’язку з об’єктами оподаткування визначено главою 6 розділу ІІ зазначеного Кодексу.
Пунктом 63.3 ст. 63 Податкового кодексу передбачено, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Об’єктами оподаткування й об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням (далі — об’єкти оподаткування), є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом Податкового кодексу.
Згідно з положеннями зазначеного Кодексу процедури обліку об’єктів оподаткування визначено розділом VIII Порядку № 1588.
Пунктом 8.1 Порядку № 1588 встановлено, що платник податків зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування контролюючий орган за основним місцем обліку шляхом подання повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (далі — повідомлення за формою № 20-ОПП) у порядку, встановленому розділом VIIІ зазначеного Порядку.
Слід зауважити, що повідомлення за формою № 20-ОПП подається протягом 10 робочих днів після реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків (п. 8.4 Порядку № 1588).
При першому поданні повідомлення за формою № 20-ОПП зазначаються всі об’єкти оподаткування, при наступному — лише новий об’єкт оподаткування або об’єкт, щодо якого відбулися зміни.
Виходячи з того, чи подається таке повідомлення вперше, чи його подання є наступним у зв’язку зі змінами щодо об’єктів оподаткування, платник податків обирає та проставляє у графі 2 «Код ознаки надання інформації» повідомлення за формою № 20-ОПП одну з таких ознак:
У разі зміни відомостей про об’єкт оподаткування (зміни типу, найменування, місцезнаходження, виду права або стану об’єкта оподаткування) платник податків подає до контролюючого органу за основним місцем обліку повідомлення за формою № 20-ОПП з оновленою інформацією про об’єкт оподаткування, щодо якого відбулися зміни. У цьому випадку у графі 2 проставляється значення «3» — зміна відомостей про об’єкт оподаткування.
При цьому в разі зміни призначення об’єкта оподаткування або його перепрофілювання інформація щодо такого об’єкта надається у повідомленні двома рядками:
Повідомлення за формою № 20-ОПП потребує обов’язкового заповнення показників, що характеризують об’єкт оподаткування, зокрема:
Повідомлення за формою № 20-ОПП передбачає окрему графу на підставі відповідної позначки, що проставляється платником податків, здійснюється взяття його на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі за місцезнаходженням об’єкта оподаткування.
При обробці у контролюючому органі повідомлення за формою № 20-ОПП і його збереженні в інформаційній системі ДФС автоматично здійснюється перевірка, чи перебуває платник податків на обліку в органі ДФС за місцезнаходженням об’єктів оподаткування, зазначених у такому повідомленні.
Якщо в органі ДФС за місцезнаходженням об’єкта оподаткування платник податків не перебуває на обліку як платник за неосновним місцем обліку, то за результатами збереження та обробки повідомлення за формою № 20-ОПП платник податків:
Платникам податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, надано змогу подавати повідомлення за формою № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.
Таким чином, повідомлення за формою № 20-ОПП може подаватися в електронній формі або надсилатися поштою.
Статтею 117 Податкового кодексу передбачено відповідальність за порушення встановленого порядку взяття на облік (реєстрації) у контролюючих органах.
Так, неподання у строки та у випадках, передбачених цим Кодексом, заяв або документів для взяття на облік у відповідному контролюючому органі, реєстрації змін місцезнаходження чи внесення інших змін до своїх облікових даних, неподання виправлених документів для взяття на облік чи внесення змін, подання з помилками чи у неповному обсязі, неподання відомостей стосовно осіб, відповідальних за ведення бухгалтерського обліку та/або складення податкової звітності, згідно з вимогами, встановленими Податковим кодексом, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 170 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 510 грн.
Неусунення таких порушень або ті самі дії, вчинені протягом року особою, до якої було застосовано штрафи за таке порушення, тягнуть за собою накладення штрафу на самозайнятих осіб у розмірі 340 грн, на юридичних осіб, відокремлені підрозділи юридичної особи чи юридичну особу, відповідальну за нарахування та сплату податків до бюджету під час виконання договору про спільну діяльність, — 1 020 грн.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Порядок № 1588 — Порядок обліку платників податків і зборів, затверджений наказом Мінфіну України від 09.12.2011 р. № 1588