Плата за спеціальне використання лісових ресурсів входить до складу рентної плати та відповідно до ст. 9 Податкового кодексу належить до загальнодержавних податків та зборів. Як сплачувати рентну плату у разі отримання лісорубних квитків (дозвільних документів) у поточному році на використання лісових ресурсів у наступному звітному (податковому) періоді, розглянемо у цій статті.
Порядок справляння рентної плати визначено ст. 256 розділу ІХ Податкового кодексу.
Платниками рентної плати є лісокористувачі, які здійснюють спеціальне використання лісових ресурсів на підставі спеціальних дозволів (лісорубних або лісових квитків) або відповідно до умов договору довгострокового тимчасового користування лісами (п. 256.1 ст. 256 Податкового кодексу).
Порядок спеціального використання лісових ресурсів затверджено постановою № 761 (далі — Порядок № 761). Лісовий квиток видається щороку на підставі лімітів використання лісових ресурсів під час заготівлі другорядних лісових матеріалів, здійснення побічних лісових користувань
(у межах території та об’єктів природно-заповідного фонду — за погодженням з органом виконавчої влади з питань охорони навколишнього природного середовища АР Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими держадміністраціями) за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 761.
Об’єктом оподаткування рентною платою є:
Відповідно до абзацу другого п. 257.5 ст. 257 Податкового кодексу лісокористувачі щокварталу складають податкову декларацію з рентної плати та сплачують рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної у спеціальних дозволах, виданих у відповідному календарному році, крім сум, сплачених згідно з підпунктами «а» і «б» пп. 256.11.6 п. 256.11 ст. 256 Кодексу, а саме:
Заготівля деревини здійснюється протягом року, на який лісосіка призначена для рубки, а вивезення — з 1 січня року рубки і до 1 квітня наступного року.
Для своєчасного проведення підготовчих робіт строк заготівлі деревини може бути встановлено з 1 грудня року, що передує тому, на який лісосіка призначена для рубки (п. 46 Порядку № 761).
Таким чином, у разі отримання лісокористувачами лісорубних квитків у поточному році, наприклад у грудні 2017 р. із наданням права на використання лісових ресурсів у наступному звітному (податковому) 2018 р., податкові зобов’язання з рентної плати виникатимуть у лісокористувачів з початку періоду, на який отримано такі лісорубні квитки (спеціальні дозволи), а саме з 01.01.2018 р.
При цьому суму податкових зобов’язань з рентної плати лісокористувачам необхідно сплачувати щокварталу рівними частинами від суми рентної плати, зазначеної в отриманих лісокористувачем лісорубних квитках (спеціальних дозволах), протягом 10 календарних днів після закінчення граничного строку подання податкової декларації. Тобто кінцевим терміном сплати податкових зобов’язань з рентної плати вважатиметься 19.02.2019 р.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА
Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI. Порядок № 761 — Порядок видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2007 р. № 761