Інтерв’ю

Львівщина як бренд

10.07.2018 / 16:32

Про найперспективніші галузі, інфраструктурні плани, найцікавіші інвестиційні проекти та успіхи у запровадженні реформи децентралізації — в інтерв’ю з головою Львівської обласної державної адміністрації Олегом СИНЮТКОЮ.

фото

Зважаючи на суму сплачених податків до держ­бюджету та кількість зареєстрованих підприємств, Львівська область може похвалитися рівнем ділової активності. У чому переваги регіону?

Звичайно, Львівський регіон вигідно відрізняється від інших своїм географічним розташуванням. Логістична близькість до кордону з Європейським Союзом, а також транспортні коридори приваблюють інвесторів. Але основною перевагою ведення бізнесу тут, на Львівщині, є відсутність корупції. Приємно, що це відзначають як іноземці, які вже працюють тут, так і ті, які в тій чи іншій мірі придивляються до нашого регіону.

Велику увагу у своїй роботі ви приділяєте підвищенню інвестиційної привабливості області для іноземних інвесторів. Які нові успіхи регіону у цьому плані?

Ми хочемо, щоб регіон був однаково привабливим як для іноземців, так і для українського бізнесу. У структурі Львівської обласної державної адміністрації створено Офіс супроводу інвестора. Кожен етап створення власної справи — від задуму про будівництво (маю на увазі, підбір земельної ділянки, оформлення дозволів чи отримання погодження) і аж до старту роботи — на себе бере інвестиційна служба. Таку модель комунікації з інвестором ми запровадили і мультиплікували на всю територію області. Зараз на постійному супроводі у нас понад 500 проектів.

Відомо, що на Львівщині реалізується кілька найкращих інвестиційних проектів в Україні. Розкажіть, будь ласка, про них детальніше. У яку галузь області нині надходять найбільші капіталовкладення?

Минулого року ми відкрили 84 нові виробничі потужності та створили 8 тис.  нових робочих місць. Серед найбільших, наприклад, «Електроконтакт», «Нексенс», які займаються виробництвом електричного обладнання для автомобілів, і німецька компанія «Бадер», що спеціалізується на виготовленні високоякісних автомобільних чохлів. На Львівщині також успішно розвиваються підприємства галузі машинобудування та харчової промисловості. Позитивна динаміка спостерігається й у галузі деревообробки, з якої надходить кожен п’ятий долар валютної виручки. Традиційно успіхами радує аграрний сектор, де зараз реалізуються фантастичні проекти з відкриття нових ферм, зокрема молочних сімейних, за підтримки канадського проекту. Зазначу, що в області нема якоїсь однієї-єдиної галузі, що розвивається, ми надзвичайно диверсифіковані і маємо успіхи в різних напрямах. І в цьому вбачаю неабиякий позитив.

Створити той потенціал, який на сьогодні існує в області, нам вдалося саме завдяки потужному трудовому ресурсу. Нові підприємства дають надію, що дедалі менше українців шукатимуть заробітків по світах, а житимуть удома, разом із своїми дітьми й сім’ями. А ще більше оптимізму додає те, що цього року ми намагалися не зменшувати темпів, більше того, вийшли на доволі високий показник — відкриття щотижня двох нових малих та великих виробництв.

Львівщина увійшла в ТОП областей за сумою сплаченого туристичного збору — 7,4 млн грн. Триває активна робота щодо популяризації туристичних можливостей області. Які цілі ви ставите перед собою у цій сфері?

Львів та Львівщина вже є брендом. Окрім того, що Львів сам по собі магніт для туристів, візитівкою області є наші Карпати. І приємно, що в регіон зайшов інвестор, який має намір облаштувати гірськолижний курорт. Зрозуміло, що це інвестиція довгострокова, але повірте — дуже вдала. Також важливою для туристичного потоку є хороша логістика для іноземного туриста. Львівський аеропорт, до речі, минулого року вийшов на позначку мільйонного пасажира, і я переконаний, що динаміка лише збільшуватиметься: як у кількості нових рейсів, так і зростанні пасажиропотоку, який становить понад 50 %.

Важливим питанням для області залишаються дороги. Минулого року було прокладено понад 600 км доріг і витрачено на це понад 3 млрд грн. Чого очікувати у 2018 р., тим паче, коли інфраструктурне питання передано у розпорядження ОТГ? 

Львівщина вже впродовж трьох років зберігає лідерські позиції у ремонтній кампанії. Загалом в області 8,5 тис.  км загального користування. Ми свідомі того, що за рік все не відремонтуєш. Наша стратегія проста: спочатку ми проклали дороги державного значення, які з’єднують обласний центр з іншими областями. На черзі — доробити всі хордові дороги, аби з району в район було належне сполучення. Впродовж двох років ми стикалися з проблемою сипучих матеріалів, які «Укрзалізниця» не могла постачати в належному обсязі. Сподіваюсь, цього року ситуація зміниться. Крім того, левову частку доріг нам вдалося відремонтувати за рахунок перевищених індикативів за митним експериментом, який запровадив Президент України. На сьогодні планка митних надходжень значно вища, і ми очікуємо від Уряду України перегляду цього питання. Загалом хочемо вийти, а то й перевершити рівень 2017 р. у будівництві автодоріг на Львівщині.

 
Львівщина увійшла в ТОП областей за сумою сплаченого туристичного збору — 7,4 млн грн

Децентралізація на Львівщині йде повним ходом. Які її результати маєте на сьогодні? Коли, за вашими прогнозами, область зможе повністю завершити цей процес?

Вважаю, що децентралізація — це реформа змін. Президент України свідомо ініціював і делегував повноваження управління на місця. Громади, які стали на цей шлях, отримали додаткові фінансові ресурси. Вони можуть зробити багато речей для покращення життя. Це і дороги, і тротуари, і освітлення, і ремонт дитячих садочків, і добудова шкіл. Люди відчули себе господарями на селі. Вважаю, що 2018 р. повинен стати переломним у процесі децентралізації.

Олеже Михайловичу, поділіться вашим баченням економічних перспектив, що очікують Львівщину цього року?

Думаю, що 2018-й буде кращим і успішнішим, ніж минулий рік. Я добре пам’ятаю 2015-й, коли тільки був призначений на посаду Президентом. Тоді були борги із зарплати, борги за все, а на рахунках Львівщини було нуль гривень. Першого січня 2018-го: зарплату виплачено, борги погашено. На рахунках області ­— 500 млн грн на нові амбулаторії, спортивні майданчики, проведення ремонтів і реконструкцій у школах і дитячих садочках. Сьогодні у нас величезні можливості. Просто треба вірити в себе і щодня добре виконувати свою роботу.

Розмову вела
Ірина РИБНІЦЬКА

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06