Інтерв’ю

Регіон зростаючого потенціалу

10.07.2018 / 16:45

Залучити іноземного інвестора, зробити регіон привабливим для ведення підприємницької діяльності, налагодити конструктивний діалог між представниками влади і бізнесу, всебічно розкрити потенціал області — як упоратися зі стратегічними завданнями кожному очільнику регіону, розповів голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій ГОЛОВКО.

фото

Попри всі проблеми, Полтавська область четверта у рейтингу за сплатою податків до зведеного бюджету. Як вдалося досягти такого показника?

У Полтавській області успішно впроваджується реформа децентралізації. Завдяки цьому є збалансований фінансовий розвиток та сприятливий бізнес-клімат. Усього за 4 місяці 2018 р. податковий збір області становить 7,9 млрд грн, з них 3,9 млрд грн — це промисловий комплекс. Насамперед, це Полтавський та Єристівський гірничозбагачувальні комбінати, ПАТ «Укргазвидобування», ПАТ «Укрнафта», ПрАТ «Нафтогазвидобування» (ДТЕК Нафтогаз — ред.) та інші.

За підсумками І кварталу цього року Полтавщина — перша в Україні за темпами зростання надходжень до загального фонду місцевих бюджетів. Ми маємо ефективну та злагоджену роботу промислових та агропромислових підприємств, що і дає такі високі результати.

Ви згадали про децентралізацію. Як полтавці і ви, як очільник області, оцінюєте цю реформу? Скільки вже створено ОТГ і що можете сказати про їхні перші кроки?

Сьогодні Полтавська область — найуспішніша у впровадженні реформи децентралізації, яку ми вважаємо своїм найбільшим пріоритетом. Уже створено 43 громади, 6 з яких входять до топ-30 найбільш фінансово спроможних з 366 наявних в Україні. Це Глобинська, Шишацька, Білоцерківська, Решетилівська, Пришибська, Пирятинська ОТГ.

Підтвердженням результативності реформи є розвиток громад. Уже в перший рік після об’єднання вони стають самодостатніми і успішно впроваджують інші галузеві реформи — медичну, освітню, інфраструктурну.

Яскравим показником необхідності впровадження цієї реформи є рента за видобуток вуглеводнів. 5 % рентних платежів за користування надрами вже надходять до місцевих бюджетів, з них 2 % отримує обласний бюджет, а 3 % — лишається в громадах. Що це дає? Наприклад, якщо в 2013 році на розвиток та відновлення соціальної інфра­структури області підприємства нафтогазовидобувного комплексу області згідно з договорами про співпрацю виділяли лише 3,6 млн грн, то вже починаючи з цього року сума тільки за рентою збільшиться до 450 млн грн, а деякі компанії також продовжують співпрацю на умовах соціального партнерства.

Для нас найголовніший показник успішності громад — зростання доходів та фінансової спроможності ОТГ.

Керівництво держави дбає про те, щоб збільшити обсяги залучення іноземних інвестицій та створити комфортні умови для підприємств. Що ви робите для розвитку економіки в регіоні?

Один із пріоритетів діяльності обласної влади — залучення інвестицій. У нас розроблена цільова програма, змінено підхід, сформоване бачення та комплексне розуміння інвестиційного потенціалу області.

За підтримки міжнародних партнерів з проекту ПРОМІС створено спе­ціалізований сайт «Інвестиційний портал Полтавщини», який має на меті показати головні переваги регіону, інвестиційні пропозиції та необхідну інформацію про економічні ресурси й напрями розвитку області. Також проводимо міжнародні економічні форуми, бізнес-заходи, які сприяють встановленню перспективних партнерських зв’язків з представниками як українського, так і іноземного ділового середовища. Крім цього, маємо інформаційну базу земельних ділянок Полтавської області, які можна запропонувати інвестору під промислову забудову. Одне слово, робимо все можливе, щоб про перспективи Полтавщини дізналося якомога більше інвесторів.

 
За 4 місяці 2018 р. податковий збір області за промисловим комплексом складає 3,9 млрд грн

Наскільки область інвестиційно приваблива? Яку суму та в які галузі найбільше вдалось залучити минулого року? Ваші прогнози на поточний рік.

Полтавщина у п’ятірці найбільш інвестиційно привабливих регіонів України. На сьогодні тут налічується 242 підприємства з іноземним капіталом, переважно це підприємства промисловості. Такі великі компанії, як Ferrexpo AG, JKX OIL & GAS plc, Japan Tobacco International, SigmaBleyzer мають активи на території області. Минулого року компанія Dupont Pioneer відкрила нові виробничі потужності заводу ТОВ «Стасі Насіння». Компанія DANONE представлена Кременчуцьким міськмолокозаводом — другим за потужністю в Україні.

Перспективним напрямом у сфері залучення інвестицій може стати розвиток індустріальних парків. Вже створено індустріальний парк «Центральний» у Кременчуці площею 165 га. На території приватних земель у вересні минулого року з’явився новий «Ланнівський індустріальний парк» площею 30,7 га. Концепція передбачає залучення інвестицій у сумі близько 1—1,5 млн дол. США на 1 га та створення 600 робочих місць у сільській місцевості. Його робота передбачає використання повного циклу з первинної та вторинної переробки с/г сировини, виробництво харчової продукції на основі кластерної моделі.

Понад 8 % реалізованої продукції припадає на Полтавщину. Тут працюють провідні підприємства машинобудівної, добувної, харчової, легкої промисловості. У чому секрет привабливості регіону для бізнесу?

Насамперед, цього вдалося досягти завдяки збалансованому фінансовому розвитку та сприятливому бізнес-клімату, що утворився внаслідок постійного якісного діалогу на рівні влада — бізнес та встановлення партнерських стосунків.

 
З кожним роком сума залучених інвестицій в область тільки зростатиме. Адже інвестори бачать позитивний досвід колег.

До того ж в області запроваджено фінансово-кредитну підтримку малого і середнього підприємництва за умови створення нових робочих місць. Якщо бізнес-проекти відповідають пріоритетним напрямам розвитку, то з коштів обласного бюджету ми відшкодовуємо частку тіла кредитів, залучених на їхню реалізацію. Для розвитку малого підприємництва на селі надаємо підтримку розвитку сімейних ферм та створенню нових сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів (СОК).

Які галузі й чому ви вважаєте пріоритетними?

Полтавщина — передовий регіон у розвитку промислового та агропромислового комплексу. Проте не менш успішно розвиваються й інші галузі. Так, паливно-енергетичний комплекс області органічно поєднує підприємства, що видобувають, транспортують та переробляють нафту й газ. Регіон забезпечує близько 65 % газового конденсату, 44 % природного газу та 10 % нафти в загальнодержавних обсягах. Значний потенціал має машинобудування, в якому задіяна майже третина промислового виробництва області. Флагмани вітчизняного машинобудування — Крюківський вагонобудівний завод, АвтоКрАЗ, Кременчуцький колісний завод, Кременчуцький завод дорожніх машин, Хорольський механічний завод. Добре сформована в нашому регіоні харчова промисловість, її потенціал невичерпний саме завдяки потужній сировинній базі.

Після набуття чинності Угоди з Євросоюзом та відкриття європейських ринків перспективний напрям — розвиток органічного землеробства та виробництва органічних продуктів харчування. Показове підприємство тут — «Агроекологія» Шишацького району. На ньому не застосовують засоби захисту рослин та мінеральні добрива.

Важливими є розвиток інтенсивного садівництва та овочівництва із застосуванням краплинного зрошення, легка промисловість, ІТ-сфера.

Підприємства Полтавщини спів­працюють зі 102 країнами світу і продовжують знаходити нові ринки збуту. Місцева влада якось сприяє цьому?

Передусім на рівні області ми сприяємо розвитку міжнародного співробітництва. Як приклад, минулого року підписані важливі угоди про співробітництво з бельгійською провінцією Ено та литовським містом Алітус. Обговорено стратегічне бачення співпраці з Ізраїлем в агропромисловому секторі.

Загалом Полтавщина активно здійснює зовнішньоекономічні відносини з країнами світу та входить до п’ятірки регіонів–лідерів за обсягами експорту української продукції на закордонні ринки — 4,1 % обсягу експорту товарів. Область експортує продукцію до всіх країн-членів ЄС.

Розмову вела
Марія ДАНЮК

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06