Аналітика

Зарплатні тенденції

10.07.2018 / 17:37

Минулий рік ознаменувався найбільшим за останній час зростанням номінальної заробітної плати в межах країни ­— до 7 104 грн у середньому за місяць, що на 1 921 грн більше за показник 2016 р. за даними Держстату. Це можна пояснити як підвищенням мінімальної заробітної плати, так і продовженням тенденції поступового відновлення економіки, яке надало ресурс для збільшення фонду оплати праці.

Водночас варто зазначити, що рівень зростання регіональних заробітних плат був неоднорідним.

Якщо в Донецькій області зростання становить тільки 28,51 %, то в Одеській області підвищення середньомісячної заробітної плати сягнуло 67,64 %. Високі показники зростання показали також Дніпропетровська (60,24 %), Харківська (60 %), Львівська (59,66 %), Тернопільська (57,48 %) та Чернівецька (55 %) області. Номінальне зростання оплати праці в м. Києві (68,75 %) та Запорізькій області (83 %) значною мірою пояснюється методологічним поверненням до цих регіонів найбільших платників податків (і платників заробітної плати відповідно), які у попередньому році Державною фіскальною службою України були виділені у Центральний офіс. У цьому більш ніж 50-відсоткове або наближене до цього значення зростання показала абсолютна більшість областей. Виняток, крім Донецької, становлять Київська (40,42 %), Луганська (38,29 %) та Полтавська (46,99 %) області. Пожвавлення динаміки зростання заробітної плати у західному регіоні спричинене як низькою початковою базою цього показника (оскільки статистично рівень оплати плати в ньому традиційно невисокий), так і територіальною близькістю західних областей до регіонального ринку праці Східної Європи в умовах безвізового режиму, що не могло не позначитися на русі робочої сили.

Про вагомий вплив зростання мінімальної заробітної плати з початку 2017 р. на середньорічний рівень оплати праці свідчить той факт, що її збільшення в I кварталі в переважній більшості областей України становить близько половини її річного зростання. У II і IV кварталах також спостерігалася позитивна динаміка, в той час як у III в усіх регіонах, за винятком м. Києва, відбулося його зменшення порівняно з попереднім кварталом.

Чоловіки та жінки: кому більше?

Аналіз змін в оплаті праці у гендерному розрізі свідчить про те, що в абсолютних цифрах від зарплатних змін у 2017 р. чоловіки виграли більше, ніж жінки, що тільки збільшило розрив в
оплаті праці представників різних статей в нашій країні. Скажімо, у Сумській області для чоловіків різниця між середньою заробітною платою у IV та I кварталах становить 1 758 грн, в той час як для жінок ­— 1 031 грн; у Запорізькій області за цей період зміни становлять 2 083  грн та 1 340 грн відповідно. Іншими областями із значним гендерним розривом у зростанні за цей період стали: Вінницька (533 грн), Дніпропетровська (508 грн), Донецька (496 грн) та Черні­гівська (464 грн). Найменш значною різниця у такому зростанні була у Херсонській (20 грн) та Миколаївській (29 грн) областях. Єдиним регіоном, в якому зростання середньої заробітної плати жінок між I та IV кварталом перевищило відповідний показник у чоловіків (на 94 грн), стала Луганська область.

Куди податися між АПК та ІТ

Щоб скласти уявлення про те, наскільки динаміка зростання заробітної плати визначалася загальною економічною ситуацією в країні та кон’юктурою на ринку праці, варто розглянути показники оплати праці в тих галузях економіки, де переважають підприємства недержавної форми власності.

Минулого року, як і у попередніх, найнижчий рівень оплати праці був у галузях агропромислового комплексу (у середньому 5 483 грн на місяць) та у будівництві (5 587 грн на місяць); найвищий ­— в галузі інформаційних технологій (16 776 грн на місяць) та у фінансовій і страховій діяльності (12 235 грн на місяць).

Таким чином, заробітна плата працівників у найбільш високооплачуваній галузі зайнятості перевищила відповідний показник у найменш високооплачуваній галузі зайнятості у три рази, що свідчить про збереження значної неоднорідності фінансових умов зайнятості на ринку праці.

У переважній більшості зазначених галузей зайнятості середньомісячна заробітна плата працівників переважає середню по країні у 2017 р. (7 104 грн). У машинобудуванні, торгівлі, у галузі транспорту та логістики значення цього показника були найбільш наближеними до загальнонаціонального.

Варто також зазначити, що річна динаміка зростання заробітної плати у розрізі цих галузей зайнятості була такою ж не­однорідною, як і її рівень. Наприклад, різниця між середньою заробітною платою у IV та І кварталах у галузі інформаційних технологій сягнула 2 870 грн, в той час як у галузі будівництва вона становила лише 946 грн. Високі рівні зростання продемонстрували також машинобудування (2 366 грн), паливно-енергетичний комплекс (2 074 грн) гірничо-металургійний комплекс (1 844 грн) і фінансова та страхова діяльність (1 841 грн).

 

ТОЧКА ЗОРУ

Катерина Ковалевська,
Голова HR-комітету Європейської Бізнес Асоціації

У частині компенсацій і пільг для топ-менеджерів українські та мультинаціональні компанії, що працюють в Україні, наблизилися до європейських практик. За деякими винятками. Як і у Європі, топ-менеджери отримують квартальні та річні бонуси. Мають можливість у відрядженнях зупинятися у 5-зіркових готелях і користуватися бізнес-класом на перельотах, які довші за 3 години. Отримують у розпорядження службові автомобілі С- і S-класу. Забезпечуються додатковою медичною страховкою. У рідкісних випадках, як і їхні європейські колеги, можуть піти у тривалу відпустку, так званий саббатікал, з гарантованою можливістю повернутися на позицію після кількох місяців відпочинку.

Тепер про винятки. У європейських країнах і в країнах Північної Америки істотною є та частина винагороди топ-менеджерів, яка складається з опціонів, акцій, пайової участі у бізнесі тією чи іншою мірою. Так, наприклад, в американських компаніях Hewlett Packard, John Deere Financial Services, Best Buy вже дуже значна річна зарплата може становити 10 — 15 % від загальної винагороди за рік. Інша частина ­— опціони та акції компанії. В Україні така практика тільки стає можливою з набранням чинності 17 червня 2018 р. Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю», який дає змогу впровадити традиційні для інших юрисдикцій опціони на покупку (call option) і опціони на продаж (put option). Як зміняться компенсаційні пакети топ-менеджерів в Україні у зв'язку з наданою можливістю, ми побачимо найближчим часом.

Замовте доставку онлайн, заповнивши форму, або за телефоном (044) 223-24-06

«Гарячі лінії»

Дата: 6 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42