Акциз

Підакцизна сировина

23.07.2018 / 15:19

Для виробництва в хімічній (лакофарбовій) промисловості підприємствами лакофарбової промисловості отримуються за нульовою ставкою акцизного податку або ввозяться на митну територію України без сплати акцизного податку окремі нафтопродукти та компоненти моторного палива, які використовуються як сировина. 

Наприклад, підприємство отримує уайт-спірит, толуол, ксилол, сольвент за нульовою ставкою акцизного податку або ввозить на митну територію України зазначені підакцизні товари (продукцію) без сплати акцизного податку як сировину для виробництва в хімічній (лакофарбовій) промисловості відповідно до пунктів 229.4 — 229.7 ст. 229 Податкового кодексу.

Розглянемо, чи потрібно такому підприємству створювати акцизний склад та облаштовувати його витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, а також реєструватися платником акцизного податку при здійсненні операцій з отримання підакцизної сировини, яка використовується при виробництві лакофарбової продукції.

Чи створювати акцизний склад

Акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу). Ця норма набере чинності з 01.01.2019 р.

Розпорядник акцизного складу — це суб’єкт господарювання, який, зокрема, здійснює виробництво, оброб­лення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб’єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального (пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 Кодексу).

Слід зауважити, що резервуари, які використовуються для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального, не є акцизним складом і не потребують обладнання витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.

Реєстрація платником: чи обов’язкова

Статтею 212 Податкового кодексу визначено вичерпний перелік осіб, які є платниками акцизного податку.

Так, платниками акцизного податку є, зокрема, виробники підакцизних товарів (продукції) (пп. 212.1.1 п. 212.1 цієї статті), імпортери підакцизних товарів (продукції) (пп. 212.1.2 зазначеного пункту), особи, які реалізують пальне (пп. 212.1.15 цього пункту).

Зазначимо, що у разі якщо підприємство не здійснює операцій з реалізації пального на митній території України в розумінні абзацу другого пп. 14.1.212 п. 14.1 ст. 14 Кодексу, а здійснює отримання вищезазначеної підакцизної продукції в межах затверджених квот та використовує її як сировину для виробництва в хімічній промисловості, що підтверджується довідками векселедавця про її цільове використання, то за зазначеними операціями підприємство не є платником акцизного податку у розумінні пп. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу.

Водночас згідно з пп. 212.1.7 зазначеного пункту платником акцизного податку є особа, на яку покладається виконання умов щодо цільового використання підакцизних товарів (продукції), на які встановлено ставку податку 0 грн за 1 л 100-відсоткового спирту, 0 євро за 1 000 кг нафтопродуктів у разі порушення таких умов.

Якщо підприємство не порушує вимог цільового використання отриманих за нульовою ставкою акцизного податку або ввезених на митну територію України без сплати акцизного податку окремих нафтопродуктів та компонентів моторного палива та використовує їх виключно як сировину для виробництва непідакцизної продукції у хімічній промисловості, то за зазначеними операціями таке підприємство не є платником акцизного податку в розумінні пп. 212.1.7 п. 212.1 ст. 212 Податкового кодексу.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Податковий кодекс — Податковий кодекс України від 02.12.2010 р. № 2755-VI 

«Гарячі лінії»

Дата: 4 червня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42