Соціальне страхування

Пенсія за вислугу років для артистів

23.07.2018 / 17:24

Артисти, як і працівники інших сфер, мають право на пенсію за вислугу років. У цій статті про те, скільки і яким категоріям артистів потрібно спеціального стажу для виходу на пенсію за вислугу років.

Частиною четвертою ст. 114 Закону про пенсійне страхування визначено, що право на пенсію за вислугу років мають артисти театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів за наявності стажу творчої діяльності від 20 до 35 років за переліком та у порядку, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Перелік посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років незалежно від віку, затверджено постановою № 583 (далі — Перелік). Постановою № 161, що набрала чинності з 20.03.2018 р., внесено зміни до зазначеного Переліку.

За яких умов артисти мають право на пенсію за вислугу років

Пункт
Переліку

Тривалість спеціального стажу

Категорії артистів

Пункт 1

Не менше 20 років

Артисти балету та балету на льоду;

артисти — виконавці танцювальних номерів у професійних художніх колективах;

артисти театрів міміки та жесту;

травесті (артисти, які виконують ролі хлопчиків, підлітків, дівчаток);

артисти цирків і концертних організацій: гімнасти, мотовелофігуристи, еквілібристи, балансери, акробати, наїзники, дресирувальники диких звірів, борці, клоуни (коверні), які виконують номери жанрів циркового мистецтва, що дають право на пенсію за вислугу років, силові жонглери, ліліпути — артисти всіх найменувань;

артистки-вокалістки (солістки), солістки-бандуристки театрів опери і балету, музичних і музично-драматичних театрів, концертних організацій, телебачення і радіомовлення, оперних студій вищих навчальних закладів мистецтв, жокеї

Пункт 2

Не менше 25 років

Артисти-вокалісти (солісти) театрів опери і балету, музичних і музично-драматичних театрів, концертних організацій, телебачення і радіомовлення, оперних студій вищих навчальних закладів мистецтв (крім артисток-вокалісток (солісток), вказаних у пункті 1;

артисти — виконавці трюкових номерів (каскадери);

артисти професійних хорових колективів, які виконують сольні партії;

артисти, які грають на духових інструментах у професійних художніх колективах;

артисти-ляльководи в театрах ляльок і цирках;

артисти театрів юного глядача (театрів для дітей та юнацтва);

жонглери та артисти оригінального жанру в цирках і концертних організаціях

Пункт 3

Не менше 30 років*

Артисти хору театрів опери і балету та професійних художніх колективів

Підпункт «а»
п. 4

Не менше 25 років**

 

Творчі працівники (крім перелічених у пунктах 1—3) театрів опери і балету, музичних театрів:

артисти драми, артисти оркестру, які грають на духових інструментах

Підпункт «б»
п. 4

Не менше 30 років***

Артисти оркестру (крім тих, які грають на духових інструментах), артисти хору і мімічного ансамблю, концертмейстери-піаністи, артисти вокально-драматичної частини

*До стажу, визначеного цим пунктом, зараховується також робота на посадах, передбачених пунктами 1 і 2 Переліку.
**До стажу, визначеного цим підпунктом, зараховується також робота на посадах, передбачених пунктами 1 і 2 Переліку.
***До стажу, визначеного цим підпунктом, зараховується також робота на посадах, передбачених пунктами 1 — 3 і пп. «а» п. 4 Переліку.

Розмір пенсії за вислугу років визначається відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 Закону про пенсійне страхування і залежить від страхового стажу особи та заробітку, з якого сплачено страхові внески (єдиний внесок).

При цьому слід врахувати, що пенсія за вислугу років призначається та виплачується при звільненні з роботи, яка дає право на таку пенсію.

ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА

Закон про пенсійне страхування — Закон України від 09.07.2003 р.
№ 1058-IV «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування». Постанова № 161 — постанова Кабінету Міністрів України від 14.03.2018 р. № 161 «Про внесення змін до Переліку посад артистів театрально-концертних та інших видовищних закладів, підприємств і колективів, які мають право на пенсію за вислугу років». Постанова № 583 — постанова Кабінету Міністрів України від 12.10.92 р. № 583 «Про затвердження нормативних актів з питань пенсійного забезпечення»