Інші податки

Приховані трудові відносини: аналіз поширених порушень

08.10.2018 / 16:25

З метою зменшення витрат на оплату праці досить поширеною тенденцією серед роботодавців є намагання приховати наявність трудових відносин. Як правило, йдеться про укладання договорів ЦПХ та оформлення працівників на стажування (або випробувальний термін). Такі дії роботодавців підпадають під пильний контроль з боку перевіряючих.
Тому розповімо, в яких випадках можливе оформлення стажування та випробувального терміну, які ризики для роботодавця у разі укладання договору ЦПХ замість трудового та які відмінності між цими договорами, а також яка судова практика із зазначених питань.

АКЦЕНТИ
Випробувальний термін може бути застосований виключно до особи, з якою укладається трудовий договір, що має на меті перевірку відповідності працівника роботі, яка йому доручається.
Проходження стажування передбачено при прийнятті на роботу для осіб певних категорій (зокрема, студентів та безробітних).
Суб’єкти господарювання (юридичні особи і ФОП), у яких за даними звітності застраховані особи виконують роботи (надають послуги) за договорами ЦПХ більше року, а також у яких 30 і більше відсотків працівників працюють за такими договорами, підпадають під пильний контроль перевіряючих.
При укладанні договорів ЦПХ слід остерігатися підміни трудових правовідносин цивільно-правовими. Для цього необхідно чітко прописати в договорі всі істотні умови щодо обсягу робіт, строків їх виконання, розмірів та порядку оплати.
Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання