Бухоблік

Оренда нерухомості: що потрібно знати про оподаткування

16.10.2018 / 15:00

Операції з надання майна в оренду є досить поширеним видом господарської діяльності у суб’єктів господарювання різних форм власності. Розглянемо детально, як повідомити контролюючі органи про отримання/надання нерухомості в оренду, а також особливості обліку й оподаткування операційної оренди.

Акценти
Повідомлення про об’єкти оренди (форму № 20-ОПП) протягом 10 робочих днів після їх реєстрації до контролюючого органу за своїм місцем обліку подають як орендодавець, так і орендар. У разі утримання нерухомості з метою надання її в оренду вона обліковується з урахуванням норм ПБО 32 як інвестиційний актив. Доходи і витрати від оренди і відшкодування комунальних послуг формують фінансовий результат у бухгалтерському обліку, а відтак є основою для визначення об’єкта оподаткування податком на прибуток. Підприємство-орендодавець при передачі нерухомості в оренду не нараховує податкові зобов’язання з ПДВ, проте здійснює їх нарахування на послуги оренди у загальному порядку. Якщо підприємство-орендодавець є платником єдиного податку, то має включити суми отриманої орендної плати і компенсації комунальних та інших послуг до складу доходу. Водночас на об’єкт оподаткування єдиним податком четвертої групи операція з надання нерухомості в оренду й отримання орендної плати не впливає. До складу доходу фізичної особи — підприємця включається орендна плата, яку така особа отримує від орендаря. При цьому в разі відшкодування орендатором витрат на оплату спожитих комунальних послуг на підставі укладених договорів між надавачами послуг та фізичною особою такі платежі не є доходами від здійснення підприємницької діяльності фізичної особи — підприємця та включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи.

 

Повідомлення про передачу/отримання об’єкта 

Обов’язок платника податків стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним і неосновним місцем обліку та повідомляти про всі об’єкти оподаткування й об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основ­ним місцем обліку встановлено п. 63.3 ст. 63 ПКУ.

Особливості виконання цієї норми наведено в розділі VIII Порядку № 1588. Отже, платник зобов’язаний повідомляти про всі об’єкти оподаткування. Такими об’єктами є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів, зокрема передані/надані в оренду об’єкти нерухомості.

Повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП (додаток 10 до Порядку № 1588) подається протягом 10 робочих днів після їх реєстрації, створення чи відкриття до контролюючого органу за основним місцем обліку платника податків.

При цьому в разі надання в оренду об’єкта нерухомого майна або його частини (окремих кімнат, офісів, квадратних метрів) повідомлення за формою № 20-ОПП подається до контролюючих органів як власником нерухомого майна — орендодавцем, так і орендарем (категорія ЗІР 119.11).

Доступ до матеріалу обмежений і доступний тільки передплатникам після авторизації
Підпишіться на журнал і Ви отримаєте доступ до всіх публікацій друкованого видання