Інтерв’ю

Олексій ПЕТРІЧЕНКО: «Закарпаття — на другому місці у рейтингу сумлінних платників податків»

19.11.2018 / 15:02

Про трудову міграцію населення, офіційне працевлаштування і секрети збільшення податкових надходжень — в інтерв’ю з Олексієм ПЕТРІЧЕНКОМ, начальником Головного управління ДФС у Закарпатській області.

фотоУ Закарпатській області через свою близькість до кордону з країнами ЄС більше ніж на інших областях позначилось надання Україні «безвізу» і надалі трудова міграція населення. Як це вплинуло на сплату податку на доходи фізичних осіб?

Попри збільшення міграції населення, яке шукає кращу заробітню плату та краще життя за кордоном, наразі ми не бачимо значних втрат у сплаті ПДФО. Протягом січня — жовтня до місцевих бюджетів Закарпатської області сплачено майже 2 млрд 240 млн грн, що на 27 % більше, ніж за минулорічний період.

Водночас міграційні процеси вплинули на зниження відсотка безробіття в краї, але у нас ще достатньо роботи у сфері «тіньової» зайнятості. Зараз ми активно працюємо над легалізацією ринку праці. Наприклад, у ході перевірки одного із суб’єктів господарювання, який займався міжнародними перевезеннями, встановлено використання без належного оформлення 186 найманих осіб (водіїв). За результатами проведеної перевірки складено акт та направлено його до Управління Держпраці у Закарпатській області. Наразі Держпраці вже накладено штраф майже 21 млн грн на цього підприємця-перевізника.

Загалом з початку року за результатами контрольно-перевірочної роботи працівниками ГУ ДФС у Закарпатській області до Управління Держпраці у Закарпатській області скеровано матеріали перевірок 14 суб’єктів господарювання.

Чи є позитивні зрушення серед роботодавців у офіційному праце­влаштуванні, яку роботу ви з ними проводите?

Заходам з детінізації ринку праці та боротьбі з виплатою заробітної плати «в конвертах» сьогодні ДФС приділяє значну увагу. Ми проводимо інформаційно-роз’яс­нювальну кам­панію щодо переваг офіційного працевлаштування, наші працівники постійно беруть участь у засіданнях та нарадах спільно з іншими відповідальними інстанціями. Завдяки проведеній роботі  тільки протягом жовтня поточного року фізичні та юридичні особи подали 6 660 повідомлень про прийом на роботу працівників.

Водночас про факти порушень податкового законодавства з боку роботодавців громадяни можуть повідомити на «гарячу лінію» ДФС за телефоном 0800-501-007.

Наскільки активна бізнесова спільнота Закарпаття, суб’єкти господарювання більше реєструються чи припиняють діяльність?

На обліку в територіальних органах ДФС області перебуває 74 474 платники податків, з них 23 296 — юридичні особи та 51 178 фізичні особи — підприємці.

З початку року в територіальних органах ДФС у Закарпатській області зареєстровано 7 457 нових платників податків, з них 935 юридичних осіб та 6 522 фізичні особи — підприємці. Як свідчить аналітика, кількість новостворених суб’єктів господарювання за цей термін на 2 310 перевищує кількість тих, хто з різних причин вирішив припинити господарську діяльність. Слід зазначити, що порівняно з аналогічним періодом минулого року кількість платників, які заявили про припинення своєї діяльності, цьогоріч зменшилась на 6 837. Цей факт вказує на пожвавлення соціально-економічного розвитку в краї та прийнятні умови для започаткування власної справи.

Як у цілому ви можете оцінити сплату податків у області?

За оперативними даними до Зведеного бюджету, в Закарпатській області протягом десяти місяців поточного року сплачено більше 5 млрд 267 млн грн податків та зборів. У розрізі податків найбільшу питому вагу надходжень до Зведеного бюджету області займають ПДФО (майже 3 млрд грн), ПДВ (701 млн грн), податок на прибуток (270 млн грн), єдиний податок (445 млн грн), військовий збір (214 млн грн) та плата за землю (227 млн грн).

Варто зазначити, що до державного бюджету перераховано 2 млрд 011 млн грн податків, до місцевих бюджетів — понад 3 млрд 256 млн грн.

Щодо єдиного соціального внеску, то за січень — жовтень 2018 р. його сплачено в сумі 3 млрд 115 млн грн.

«Спрощенці» сплатили до місцевих бюджетів понад 445 млн грн, що більше за січень — жовтень 2017 р. на 91 млн грн. Також суттєво наповнює місцеві бюджети акцизний збір з роздрібного продажу підакцизних товарів, цьогоріч надходження вже становлять понад 172 млн грн.

Як відомо, Закарпаття славиться своїм виноробством. Після останніх законодавчих змін чи пожвавиться цей ринок і чи перспективний він з податкової точки зору?

Так, останні зміни, передбачені постановою Кабміну від 03.10.2018 р. № 823, якою затверджено форму та порядок реєстрації декларації відповідності матеріально-технічної бази для малих виноробів, повинні зрушити з місця те, що було започатковано ще в 2016 р. Законом від 20.09.2016 р. № 534. Зокрема, цим Законом визначено, що суб’єкт господарювання, який отримав ліцензію на виробництво алкогольних напоїв (вин виноградних, вин плодово-ягідних або напоїв медових) та виробляє їх з виноматеріалів (виноградних, плодово-ягідних або медових) виключно власного виробництва (не придбаних), має право здійснювати оптову торгівлю зазначеними алкогольними напоями без отримання окремої ліцензії на таку оптову тор­гівлю.

Наразі в Закарпатті зареєстровано 15 суб’єктів господарювання — виробників алкогольних напоїв, один вторинного та один первинного виноробства, чотири змішаного типу, один виробник спиртів плодових та напоїв алкогольних міцних із спиртів плодових. Варто зазначити, що активно в області почало розвиватись пивоваріння. Наразі в краї маємо вісім виробників пива.

Ви кажете, що стосовно сплати податків спостерігається здебільшого позитивна динаміка, а з чим це пов’язано?

Причина зростання надходжень криється в двох факторах. Перший — свідоме виконання суб’єктами господарювання своїх конституційних обов’язків, тобто сумлінна і доброчесна сплата податків. Другий — це фахова робота моїх колег, які незважаючи ні на що добросовісно виконують свої обов’язки.

Щоб підтвердити свої слова, що закарпатські платники податків є сумлінними, хочу зазначити, що в цьому році шість суб’єктів господарювання вибороли гідне звання — «Сумлінний платник податків 2017». Відтак за результатом Всеукраїнського рейтингу, який організувала Асоціація платників податків України, Закарпатська область стала другою за кількістю переможців, і це при тому, що ми — одна з найменших областей в державі.