Аналітика

Уступка покупцем права вимоги: ПДВ-наслідки для продавця

22.12.2018 / 09:30
Як бути платнику ПДВ — постачальнику у разі відступлення покупцем — первинним кредитором права вимоги боргу новому кредитору? Чи потрібно коригувати податкові зобов’язання на дату заміни кредитора або у разі перерахування новому кредитору авансу, отриманого від первинного кредитора, чи складати податкову накладну на нового кредитора? ГУ ДФС у м. Києві у висновку до нижченаведеної ІПК зазначило, що податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання постачальником авансової оплати, не коригуються, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування. Податкова накладна на нового кредитора також не складається, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події — отримання постачальником авансової оплати. Платники податків поділяють такий подхід (с. 18).

Уступка покупцем права вимоги: підстави для коригування ПДВ відсутні

Індивідуальна податкова консультація від 30.11.2018 р. № 5032/ІПК/26-15-12-01-18/ІПК

Головне управління ДФС у м. Києві розглянуло лист щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з уступки права вимоги та, керуючись статтею 52 Податкового кодексу України (далі — Кодекс), в межах своїх повноважень повідомляє.

Згідно зі статтею 512 Цивільного кодексу України (далі — ЦКУ) кредитор у зобов’язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги).

Правочин щодо заміни кредитора у зобов’язанні вчиняється у такій самій формі, що і правочин, на підставі якого виникло зобов’язання, право вимоги за яким передається новому кредиторові (стаття 513 ЦКУ).

Згідно з підпунктами «а» та «б» пункту 185.1 статті 185 Кодексу об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання товарів/послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 Кодексу.

Відповідно до підпункту 14.1.255 пункту 14.1 статті 14 Кодексу відступлення права вимоги — операція з переуступки кредитором прав вимоги боргу третьої особи новому кредитору з попередньою або наступною компенсацією вартості такого боргу кредитору або без такої компенсації.

Виходячи з обставин, викладених у зверненні, у постачальника при отриманні попередньої (авансової) оплати виникає обов’язок щодо нарахування податкових зобов’язань з ПДВ, на суму яких постачальник зобов’язаний скласти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі — ЄРПН) податкову накладну.

Згідно з пунктом 192.1 статті 192 Кодексу якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

При здійсненні операцій з уступки права вимоги не виникає жодної з обставин, перерахованих у пункті 192 статті 192 Кодексу (зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, повернення постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг), отже, відсутні підстави для складання розрахунку коригування до податкової накладної, складеної на дату настання першої події операції.

Перерахування постачальником коштів, отриманих від первинного кредитора як аванс, новому кредитору не є поверненням постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг покупцю/отримувачу (первинному кредитору), тому підстави для коригування сум податкових зобов’язань у такого постачальника відсутні.

Таким чином, операція з уступки покупцем (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для постачальника. Постачальник (боржник) на дату заміни кредитора у зобов’язанні не коригує податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним попередньої (авансової) оплати, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування, та не складає податкову накладну на нового кредитора, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події операції (отримання авансу).

Згідно з нормами чинного законодавства платники податку зобов’язані самостійно декларувати свої податкові зобов’язання та визначати сутність і відповідність здійснюваних ними операцій тим, які передбачені Кодексом.

Відповідно до пункту 52.2 статті 52 Кодексу податкова консультація має індивідуальний характер і може використовуватися виключно платником податків, якому надано таку консультацію.

Уступка покупцем права вимоги: податкові наслідки для продавця відсутні

Тарас КОВАЛЬ, адвокат

В ІПК від 30.11.2018 р. № 5032/ІПК/26-15-12-01-18 при розгляді звернення платника ПДВ щодо особливостей оподаткування ПДВ операцій з уступки права вимоги податковим органом зроблено висновок: «Операція з уступки покупцем (первинним кредитором) права вимоги новому кредитору не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для постачальника».

Висновок зроблено для ситуації, коли платник ПДВ — постачальник (боржник) повертає отриманий аванс від покупця товарів/послуг (первинного кредитора) новому кредитору за договором уступки права вимоги.

Обґрунтовано таку відповідь, зокрема, посиланнями на ст. 192 ПКУ, яка встановлює порядок коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту в окремих випадках. Так, п. 192.1 цієї статті передбачено, серед інших, випадок коригування податкових зобов’язань з ПДВ у постачальника та податкового кредиту в отримувача при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг отримувачу на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеного в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН.

Контролюючий орган у наведеній ІПК акцентує увагу, що постачальник (боржник) «на дату заміни кредитора у зобов’язанні не коригує податкові зобов’язання з ПДВ, визначені на дату отримання ним попередньої (авансової) оплати, оскільки відсутні законодавчо визначені підстави для такого коригування, та не складає податкову накладну на нового кредитора, оскільки податкова накладна вже складена на дату першої події операції (отримання авансу)».

ПКУ встановлює можливість коригування постачальником (боржником) податкових зобовязань у разі повернення попередньої оплати виключно тому отримувачу (кредитору), від якого така попередня оплата була отримана і якому була складена й зареєстрована у ЄРПН податкова накладна за результатом першої події — дати зарахування коштів від нього як оплати товарів/послуг, що підлягають постачанню, тобто первинному кредитору.

Таким чином, операція з уступки покупцем товарів/послуг (первинним кредитором) права вимоги іншому (новому) кредитору до продавця/постачальника таких товарів/послуг (боржника) не спричиняє податкових наслідків з ПДВ для останнього — не відбувається ані коригування первинних податкових зобов’язань, ані нарахування нових зобов’язань з ПДВ. Тобто розрахунок коригування до податкової накладної таким постачальником не складається у разі повернення коштів новому кредитору; податкова накладна ним не виписується у разі постачання товарів/послуг новому кредитору.

«Гарячі лінії»

Дата: 24 січня, Четвер
Час проведення: з 14:00 до 16:00
Контактний номер: (044) 501-06-42