Інтерв’ю

Микола КАЛІНІЧЕНКО: «Створення для суб’єктів ЗЕД належних умов — один із пріоритетних напрямів роботи Полтавської митниці»

18.03.2019 / 10:01
Микола КАЛІНІЧЕНКО: «Створення для суб’єктів ЗЕД  належних умов — один із пріоритетних напрямів роботи Полтавської митниці»

Від Полтави до найближчого кордону нашої держави — не одна сотня кілометрів. Митниця в області внутрішня, тому, зрозуміло, тут немає потужного трафіку вантажів, автомобілів та іноземних туристів, як на зовнішніх кордонах держави. Проте ці обставини не завадили полтавським митникам встановити у 2018 р. власний рекорд — перевищити здобутки попередніх років і перерахувати до державної скарбниці митних платежів на суму майже 4,2 млрд грн. Докладніше про роботу Полтавської митниці ДФС розповідає її начальник Микола КАЛІНІЧЕНКО.


Полтавщина — одна з небагатьох областей України, де експорт перевищує імпорт. Тож цілком закономірно, що у розвиненого регіону має бути й потужна митниця.

— Сьогодні в Полтавській митниці ДФС акредитовано понад 2 тис. суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності. Партнерські відносини полтавських підприємств охоплюють понад 80 країн світу. Саме тому одним із пріоритетних напрямів роботи нашої митниці є створення для суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності належних умов, за яких вони матимуть змогу розширювати обсяги товарообігу та, як наслідок, забезпечуватимуть збільшення надходжень до державної скарбниці. З цією метою вживаються заходи щодо скорочення часу проведення митних процедур. Відбувається це не за рахунок зниження якості проведення операцій митного контролю, а за рахунок перенесення акценту на контроль за операціями, які підпадають під профілі ризику. В рамках спрощення процедур митного оформлення товарів митницею встановлено чіткий контроль за дотриманням часових нормативів при митному оформленні митних декларацій. Як результат, середній час проведення митних формальностей не перевищує 40 хв.

З дня набрання чинності рішенням про обов’яз­ковість використання підприємствами і держорганами інформаційної системи «єдине вікно» в зоні діяльності Полтавської митниці відсоток митних оформлень, в яких інформація про позитивні результати проведення державних видів контролю, становить 100 %.

Незаперечним є той факт, що від позитивного розвитку зовнішньо­економічної діяльності підприємств області залежить якісне виконання митницею фіскальної функції. Завдяки професійно організованій роботі з контролю за чистотою декларування товарів, за рівнем їх митної вартості, перевірок правильності класифікації та визначення країни походження товарів, а також контролю за правильністю надання пільг в оподаткуванні вдається чітко та якісно виконувати поставлені завдання.

Миколо Івановичу, розкажіть, будь ласка, про результати роботи Полтавської митниці мовою цифр.

— Так, слова словами, а цифри — річ незаперечна. Полтавською митницею ДФС у 2018 р. до Державного бюджету України перераховано майже 4,2 млрд грн, а це 114,3 % встановленого індикативного показника доходів (3 648,2 млн грн) та майже на 1 млрд грн, або 30,3 %, більше, ніж за аналогічний період 2017 р. (3 200,2 млн грн).

У 2018 р. значно збільшилися обсяги вартісних показників зовнішньоекономічних вантажів, також зросли кількісні показники експортно-імпортних операцій. Позитивну тенденцію в такому напрямі фіксуємо й цього року. Так, у січні — лютому поточного року до Зведеного бюджету України митниками Полтавщини вже перераховано понад 1 млрд грн, що становить 117,9 % виконання доведеного індикативного показника.

А як наразі можна підсумувати правоохоронний напрям роботи полтавських митників?

— У 2018 р. керівництвом митниці жорстко взято під контроль роботу в напрямі протидії митним правопорушенням. Значна увага приділяється взаємодії митниці з правоохоронними та контролюючими органами, а також проведенню скрупульозної аналітично-пошукової роботи.

Як результат, у 2018 р. складено 550 протоколів про порушення митних правил, що в 2,7 раза більше, ніж у 2017 р. За результатами розгляду справ про порушення митних правил накладено адміністративних стягнень на суму понад 4,1 млн грн. До Держбюджету України перераховано штрафів на суму 1,4 млн грн, тоді як за 2017 р. стягнуто штрафів  лише 0,6 млн грн.

Як кажуть, добрий початок — то половина роботи. Я сподіваюся, що позитивні результати роботи Полтавської митниці, які ми маємо на початку 2019 р., дадуть змогу гідно та в повному обсязі виконати ті завдання, що ставляться перед митницею керівництвом Державної фіскальної служби України та викликані вимогами сьогодення.